Weekend z Halowymi Mistrzostwami Polski w LA. Pobiegną... Oglądaj "na żywo"


Opublikowane w pt., 15/02/2019 - 10:38

Przez dwa najbliższe dni w Toruniu ponad 430 zawodników rywalizować będzie o medale 63. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Stawką są też minima na Halowe Mistrzostwa Europy, które na początku marca odbędą się w Glasgow.

W biegu na 3000 m mężczyzn złotego medalu bronić będzie dobrze znany z biegów ulicznych w Małopolsce, w tym z Festiwalu Biegowego w Krynicy Adam Czerwiński. Życiówka zawodnika UKS Lider Siercza to 8:03.38 z 2014 roku. Faworytem w tej konkurencji wydaje być pogromca rekordów Marcin Lewandowski, który w przeciągu kilku ostatnich dni uzyskał najlepsze halowe wyniki w historii kraju w biegach na 1500 m i na jedną milę. Co prawda zawodnik Zawiszy Bydgoszcz na 3000 m startował tylko raz w karierze, i to dawno temu, do tego na otwartym stadionie (8:23.51 – 2004 rok), ale trudno oprzeć się wrażeniu, że rekord Polski Łukasza Parsczyńskiego - 7.49.26 w 2014 roku – jest zagrożony. Start w niedzielę o 17:20.

Rok temu sporą sensację na 3000 m pań sprawiła dwukrotna mistrzyni paraolimpijska Barbara Niewiedział, która pokonała „pełnosprawne” zawodniczki. Tym razem zabraknie jej w Toruniu. Pobiegną za to doświadczona Renata Pliś - liderka krajowych list z czasem 9:03.90, objawienie sezonu jesienno-zimowego w przełajach Anna Gosk, dla której będzie to pierwszy oficjalny start w hali, a także Aleksandra Brzezińska, która rok temu zdobyła brąz. Na bieżni zobaczymy też wracającą po długiej kontuzji Justynę Korytkowskę

W Arenie Toruń nie zabraknie też największych gwiazd cyklu IAAF World Tour. Na 60 m wystąpi rekordzistka Polski i liderka światowych list (7.08 sek.) – Ewa Swoboda. Jej rywalkami będą m.in. Anna Kiełbasińska, która w tym sezonie pobiegła 7.28. Na pewno naciskać będą też utalentowane: 17-letnia Pia Skrzyszowska, która w tym roku ustanowiła rekord życiowy (7.34), a także 20-letnia Martyna Kotwiła, która w zeszłym roku pobiła 54-letni rekord Polski juniorek Ireny Szewińskiej.

Wśród sprinterów nie zabraknie Remigiusza Olszewskiego, który w tym roku pobiegł już 6.64. Dogonić go na pewno będzie chciał Dominik Kopeć - 6.68.

Na 1500 m pań wystąpi Sofia Ennaoui - druga zawodniczka na światowych listach na tym dystansie (4:05.22). Biegaczka ma szansę obronić tytuł wywalczony przed rokiem. Tym razem jednak krążek wywalczyć może dla nowego klubu AZS UMCS Lublin (transfer z MKL Szczecin. O podium walczyć powinna jeszcze Paulina Mikiewicz- Łapińska, która rok temu była druga. Co prawda, w tym roku biegaczka jeszcze nie ma, żadnego wyniku zanotowanego pod dachem.

Wśród zgłoszonych biegaczek na 1500m jest jeszcze Renata Pliś, która w tym sezonie w hali pobiegła już 4:11.36, jednak wątpliwe jest, by startowała na dwóch dystansach.

Na 1500m mężczyzn pobiec ma Michał Rozmys, który w tym roku uzyskał życiówkę 3:38.53. To najlepszy wynik wśród wszystkich zgłoszonych do HMP biegaczy. Wśród zgłoszonych jest m.in. Adam Czerwiński (3:43.19) oraz Patryk Marmon ( 3:53.30) – trzykrotny zwycięzca Krynickiej Mili krynickiego Festiwalu Biegowego.

Na 800 m wystartuje objawienie ubiegłego roku - Anna Sabat, walcząca wciąż o minimum na HME (życiówka 2:03.79). Rzeszowianka zmierzy się m.in. z Emilią Ankiewicz, dla której będzie to pierwszy start w sezonie, oraz jej klubową koleżanką z AZS AWF Warszawa - Weroniką Wyką. Zgłoszona jest też Paulina Mikiewicz- Łapińską (życiówka 2:03.82). Natomiast wśród mężczyzn pobiegną młodzi zdolni: 21-letni Mateusz Borkowski (1:47.78) oraz o rok młodszy Patryk Kozłowski (1:49:02). Przypomnijmy, że Adam Kszczot zrezygnował ze startów w sezonie halowym.

Jedną ze sztandarowych konkurencji Halowych Mistrzostw Polski będą biegi na 400 m. Wśród pań wystartuje będącą w fenomenalniej formie Iga Baumgart-Witan, która na pewno znów „po śmiga”. Zawodniczka BKS Bydgoszcz w tym roku ustanowiła rekord życiowy 51.91. Jej rywalkami będą: Justyna Święty-Erestic, Małgorzata Hołub-Kowalk, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska, Anna Kiełbasińska, oraz... ponownie Joanna Jóźwik, odbudowująca formę po długotrwałej kontuzji.

Wśród mężczyzn na 400m, faworytem jest Karol Zalewski, który w tym roku pobiegł już 46.67. Na starcie staną też Rafał Omelko oraz Jakub Krzewina, dla którego będzie to pierwszy start w hali w tym sezonie.

63. Halowe Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w dniach 16-17 lutego. Program imprezy został nieco zaktualizowany i sobota poświęcona będzie w całości na eliminacje. Finały odbędą się tylko w chodzie na 5000 m i 3000 m kobiet. Drugiego dnia początek poważnych emocji. Uroczyste otwarcie mistrzostw w niedziele o 16:30. Transmisja w TVP Sport.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: