Weekend z MŚ w biegach górskich. Na co stać Polaków?


Opublikowane w śr., 12/09/2018 - 13:59

W najbliższy weekend w Andorze rozegrane zostaną 34. Mistrzostwa Świata w biegu górskim. Walka o medale rozgrywana będzie w stylu alpejskim. Uczestników czeka mozolna wspinaczka na sam szczyt. Na starcie nie zabraknie Polaków.

Andora to małe państwo położone w Pirenejach. Posiadająca tę samą nazwę stolica położona jest na wysokości aż 1023 m n.p.m. Dla porównania, szczyt Jaworzyny Krynickiej ma 1114 m n.p.m. Ale... to nie w stolicy, ale w górskiej miejscowości Canillo rozegrane zostaną mistrzostwa świata.

Seniorzy rywalizować będą na dystansie ok. 12 km. Start znajduje się we wspomnianym górskim ośrodku, na wysokości 1515 m n.p.m. Natomiast meta zlokalizowana będzie na pozomie 2430 m n.p.m, w okolicach wyciągu krzesełkowego Forn de Canillo.

Bieg rozpocznie ponad kilometrowy odcinek o nachyleniu 7% prowadzący drogą asfaltową. Później trasa przechodzi w górski szlak. Na półmetku uczestników czeka lekki zbieg, a następnie kilka małych wzniesień. Od 9. kilometra aż do mety trzeba znów będzie popracować na podbiegu. W sumie przewyższenia wynoszą +1028 / -117 m.

W biegu juniorów, czyli dla zawodniczek i zawodników od 16 do 19 roku życia, do pokonania będzie ok. 7,3 km. Przewyższenie wynosić będzie +576 m/ -171 m. Start nastąpi na wysokości 1941 m n.p.m, obok znajdującego się tam Rodzinnego Parku. Meta tak jak w biegu seniorów usytuowana będzie w okolicach Forn of Canillo.

Nasz kraj reprezentować będzie 12 zawodników. Wśród mężczyzn wystartować ma czterech najlepszych uczestników Mistrzostw Polski w stylu alpejskim z Międzygórza. Wśród nich jest mistrz kraju – Kamil Jastrzębski, który we wrześniu wygrał 4F Wieczorny Półmaraton Praski, oraz był najlepszym Polakiem podczas Maratonu Wrocławskiego (2:24:37). Oprócz niego wystąpią Sylwester Lepiarz, Kamil Młynarz i Michał Biały.

Wśród pań do startu w mistrzostwach zgłoszone zostały trzy najlepsze zawodniczki mistrzostw kraju w stylu alpejskim. Niestety jedna z nich będzie musiała zrezygnować z wyjazdu do Andorry. Mowa o Dominice Stelmach – mistrzyni z Międzygórza i, co ważniejsze, wicemistrzyni świata w długodystansowym biegu górskim z Karpacza. Zawodniczka nie tak dawno oświadczyła, że czeka ją 3 tygodniowa przerwa od biegania.

Do Canillo wybierają się zawodniczki, które w miniony weekend można było obserwować podczas 9.TAURON Festiwalu Biegowego, czyli Dominika Ulfik-Wiśniewska oraz Michalina Mendecka. W Runek Run 22 km zajęły dwa najważniejsze stopnie podium (wygrała Zabrzanka). Nie był to jednak ich ostatni start przed wyjazdem do Andory. Dotrą one tam wprost z Mistrzostw Świata w Skyrunningu, które rozgrywane są w Szkocji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@festiwalbiegow Niedziela. Godzina 8:50 - Runek Run - Bieg na 22km. @kasia_g968 i @michalina.mendecka stoją na linii startu. Pogoda nie rozpieszcza, w powietrzu da się wyczuć zbliżająca się burzę. Ale im to nie przeszkadza, biegną co sił w nogach. Z @wisniewskaulfik dzisiaj nie nawiążą walki, to przecież ich kolejne biegi, a podłoże bardzo śliskie. Kiedy czują że 2 i 3 miejsce nie jest zagrożone, postanawiają zwolnić i razem dobiec do mety. Dzisiaj muszą się zadowolić srebrnym i brązowym medalem. . . @adidasrunning @adidaswomen @activelifeenergy @galenrehabilitacja @salcotherapy @health_and_roll @royal_bay @suunto @4sportlab @anwatoyota @zarapharm #dziewczynyniedozatrzymania #ALEteam #ALEwspiera #alegirls #run #running #bieganie #athleticslifestyle #trackandfield #training #insta #polishwoman #polishathlete #mountainrunning #trailrunning #trail #1secondteam #mountain

Post udostępniony przez 1Second Team (@1secondteam)

W biegach juniorów wezmą udział: Michał Izydorek, Marcin Kubica, Mateusz Semper, oraz Klaudia Pawlus, Natalia Bielak i Magdalena Pierzchała.

Mistrzostwa Świata w biegach górskich WMRA zaplanowano na 16 września. Juniorki wystartują o godzinie 9:15, a juniorzy 45 minut później. Seniorki rozpoczną rywalizacje o 10:00, a seniorzy o 11:00.

Rok temu we włoskiej Premanie najlepszy z Polaków był Krzysztof Badurka, który zajął 48. miejsce. Wśród pań Dominika Wiśniewska-Ulfik była 30.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce