Weteranka bieżni nie ma dość. Cel - Mistrzostwa Europy!

Opublikowane w czw., 17/08/2017 - 09:46

Mistrzostwa Świata w Londynie przeszły do historii. Nowym celem sportowców z Europy są mistrzostwa Starego Kontynentu, które za niespełna rok odbędą się w Berlinie. Doświadczona Brytyjka Jo Pavey będzie tam chciała odzyskać złoty medal w biegu na 10 000 m.

W 2014 roku w Zurychu 40-letnia wówczas Brytyjka zwyciężyła zmagania na dystansie 10 000 m z czasem 32:22.39. W tamtym finale Polka Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska) zajęła 13. miejsce. Po biegu Jo Pavey została uznana za najstarszą złotą medalistką Mistrzostw Europy rozgrywanych na otwartym stadionie. Dodatkowo wywalczyła siódmą pozycję w biegu na 5000 m.

Brytyjce nie udało się obronić medalu dwa lata później w Amsterdamie, gdzie zajęła piąte miejsce, z rezultatem 31:34.61. Na najwyższym stopniu stanęła wówczsa naturalizowana Turczynka -Yasmin Can, z czasem 31:12,86. Dużo młodsza biegaczka ustanowiła rekord Europy do lat 23.

Joe Pavey nie wybiera się jednak na sportową emeryturę. Zapowiedziała, że chce wywalczyć złoty medal w Berlinie w 2018 roku. Będzie wtedy miesiąc przed swoimi 45. urodzinami.

43-letnia dziś biegaczka nie wystartowała w londyśkich MŚ z powodu kontuzji, która pokrzyżowała jej przygotowania. W krajowych eliminacjach zajęła dopiero czwarte miejsce. Teraz jej celem jest wywalczenie minimum na mistrzostwa Europy. Później pozostaje walka o najwyższe miejsce.

- Przypuszczam, że pewnego dnia będę musiała odejść, ale sportowa emerytura nie będzie oznaczała końca. Ja zawsze będę biegała. W tym roku czułam się lepiej niż przez ostatnie dwa lata. Patrzę przed siebie i nie mogę doczekać się dobrych zawodów - powiedziała brytyjskim mediom pięciokrotna olimpijka.

Jo Pavey jest brązową medalistką MŚ z 2007 roku w biegu na 10 000 m. W Osace co prawda uplasowała się na czwartym miejscu, jednak dziesięć lat później, w marcu tego roku otrzymała brązowy krążek. Wszystko przez dyskwalifikację Etiopki biegającej w barwach Turcji Elvan Abeylegesse, która wówczas zdobyła tytuł wicemistrzowski. O dyskwalifikacji zadecydowało retrospektywne badanie próbki (unieważniono jej wyniki z lat 2007-2009 i zawieszono na 2 lata).