10. PKO Półmaraton Poznań: Rekord Polski Karoliny Nadolskiej ale... impreza NIE zgłoszona do kalendarza PZLA! "Potwierdzam" [DUŻO ZDJĘĆ]

Opublikowane w ndz., 26/03/2017 - 12:37

AKTUALIZACJA

Niepewny rekord Karoliny Nadolskiej!

Ogromna radość kibiców jubileuszowej edycji Poznań Półmaratonu, szczęście Karoliny Nadolskiej i duma organizatorów biegu mogą okazać się przedwczesne.

Nie ma wątpliwości, że Karolina Nadolska drugi raz stanęła na najwyższym stopniu podium i że zrobiła to z najszybszym czasem w historii polskiego i poznańskiego półmaratonu (rekord trasy). Mimo pięknego wyniku 1:09:54 i niesamowitej walki biegaczki, jej rezultat MOŻE NIE ZOSTAĆ UZNANY OFICJALNYM REKORDEM POLSKI. Wszystko dlatego, że nie zostały spełnione wszystkie warunki stawiane przez PZLA organizatorom imprez biegowych i PKO Poznań Półmaraton nie został wpisany do kalendarza imprez na rok 2017 r.

- Mogę potwierdzić, że impreza nie została zgłoszona do kalendarza PZLA - powiedział nam Maciej Jałoszyński, Specjalista Ds. Sportowo-Technicznych, który jednak podkreśla, że los rekordu Karoliny Nadolskiej nie jest przesądzony. Wszystko zależy od dokumentacji, jaką przyśle organizator biegu.

- Czeka nas dyskusja w gronie Zespołu ds. Ratyfikacji Rekordów Polski - dodał przedstawiciel PZLA.

- Wszystkie wyniki z dzisiejszego biegu są jeszcze nieoficjalne. Wymagają weryfikacji pod każdym względem i to właśnie będziemy teraz robić. Sprawdzimy dokumenty i wszystko potwierdzimy. Skontaktujemy się PZLA - zapewniają organizatorzy.

Nie pierwszy raz zdarza się, że organizatorzy największych imprez zapominają o wpisaniu imprezy do kalendarza PZLA. Tymczasem mimo atestowanej trasy i właściwej obsady sędziowskiej takie imprezy nie mają wymaganej klasy sportowej.

Kiedy rekord Polski to rekord kraju, a kiedy tylko życiówka? Wyjaśniamy

IB, RZ

Jubileuszowy, 10. PKO Poznań Półmaraton był biegiem Karoliny Nadolskiej. 10 lat po zwycięstwie w pierwszej edycji biegu, aktualna mistrzyni Polski w biegu na 10 km powtórzyła swój sukces. Zrobiła to w wielkim stylu!

Z czasem 1:09:54 Karolina Nadolska przekroczyła linię mety jako pierwsza i pobiła rekord Polski w półmaratonie. Przypomnijmy, że ten rekord do 2016 również należał do niej. Status rekordzistki straciła na rok, na rzecz Katarzyny Kowalskiej.

Nadolska w pięknym stylu wróciła na pozycję najszybszej półmaratonki w kraju, mimo że na trasie był podbieg na Hetmańskiej a ostatnie kilometry biegła sama i pod wiatr. Nadolska prowadziła praktycznie od początku biegu i już w połowie dystansu było jasne, że wygra. Zwłaszcza, że wtedy jeszcze biegła na czas ok. 1h08'. Później tempo nieco spadło, ale rywalki nie miały szans na pokonanie Polki.

Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni sprzed roku Teresa Flavious Kwamboka (1:13:32). Podium dopełniła Betty Chepleting (1:13:43).

Kolejną Polką na mecie była Monika Stefanowicz, która z czasem 1:16:14 zajęła szóstą pozycję.

Wśród panów rekord nie padł, ale i tak możemy być ogromnie zadowoleni. Tu też wygrał Polak!

Marcin Chabowski zaczął spokojnie, chociaż nie tracił kontaktu z faworyzowanymi Kenijczykami. Ci, z kolei, biegli rwanym tempem. Marcin pierwszy atak przeprowadził koło 14. kilometra, ale ta ucieczka nie zakończyła się sukcesem. Kenijczycy go dogonili.

Biegacz z Wejherowa zachował jednak siły na koniec i ok. 20. kilometra powtórzył próbę oderwania się od rywali. Tym razem rywale nie mieli już siły na pościg. Czwarty zawodnik mistrzostw Europy przekroczył linię mety jako zwycięzca z czasem 1:03:16, wyprzedzając Joela Maina Mwangi (1:03:50) i Ezrę Keringa (01:03:52).

- Dziękuje wszystkim za doping na trasie i wiarę we mnie. Dzisiaj liczyło się dla mnie zwycięstwo w biegu i tak się stało. Na większe ryzyko i walkę o wynik przyjdzie jeszcze czas - podsumował na swoim profilu Marcin Chabowski.

Na uwagę zasługuje również wynik Szymona Kulki, który finiszował z jednosekundową stratą do trzeciego na mecie Kenijczyka. Zajął miejsce tuż za podium.