Więźniowie biegają. Każdy z nas może im w tym pomóc

 

Więźniowie biegają. Każdy z nas może im w tym pomóc


Opublikowane w wt., 30/07/2013 - 09:59

W procesie resocjalizacji skazańców wykorzystuje się rożne formy aktywności i integracji. Od niedawna jest wśród nich także bieganie. Innowacyjny program w tym zakresie wdraża Zakład Karny w Rawiczu. Każdy z nas może go wesprzeć.   

Projekt powstał w oparciu o doświadczenia ośrodka zebrane w trakcie realizacji programu resocjalizacji "Bieg ku wolności". -Wszystko zaczęło się od kilku osób biegających na placach spacerowych, potem były znane w całym kraju półmaratony, i tak doszło do popularyzacji biegania w zakładach karnych. Dziś biegają skazani w wielu jednostkach penitencjarnych naszego kraju - wyjaśnia por Michał Talaga z ZK Rawicz, inicjator i koordynator akcji ?Bieg ku wolności?. Dodaje, że w samym Rawiczu w projekcie bierze udział około setki skazanych.

Co dają im biegi? - Dziś więźniowie znajdują w bieganiu to, czego w swoim dotychczasowym życiu nie znaleźli - odnajdują siebie. Odkrywają piękno płynące z biegania, które pozwala im się zmienić. Całe swoje życie podporządkowują tej formie ruchu, układają plany treningowe, ustalają dietę, czy wreszcie planują swoje życie po opuszczeniu więzienia, ściśle wiążąc je już z bieganiem - opisuje por Talaga. 

Podkreśla, że w ramach akcji biegają także osoby, które wyszły z więzienia. Udział w imprezach krajowych i międzynarodowych pozwala im wrócić do społeczeństwa. - Przestrzegają prawa, pracują, mają rodziny i biegają. Dzięki tej aktywności potrafili znaleźć siłę, by nie powrócić na drogę przestępstwa - tłumaczy nasz rozmówca. 

100 okrążeń ku wolności

Zajęcia biegowe dla osadzonych w ZK Rawicz prowadzą profesjonalni trenerzy. Zajęcia odbywają się regularnie w ciągu roku i przybierają także formę biegów zamkniętych na 5 i 10 km. Zwieńczeniem wysiłków skazanych jest półmaraton - "Złota Setka - Bieg ku wolności", organizowany dorocznie w październiku ze Sportem Górskim i Urzędem Miasta Rawicz.

Bieg rozgrywany jest jednocześnie na 2 arenach. Wewnątrz ZK osadzeni pokonują 100 okrążeń wokół dziedzińca zakładu. Biegną też plantami Jana Pawła II i ulicą przylegającą do muru rawickiego więzienia. ? Więźniowie biegają pod ścisłym nadzorem, zaś osoby, które przybywają do nas z różnych stron świata, mogą biec w cieniu rzucanym przez mury tego zakładu ? opisuje por Talaga.

Bieg gromadzi skazanych, a także osoby, których życie zmieniło się diametralnie dzięki bieganiu oraz osoby z pierwszych stron gazet, którym idea biegania, również w zamknięciu, jest bliska sercu. - Do udziału w tej imprezie zapraszamy wszystkich chętnych. W tym roku planujemy wprowadzenie limitu 100 osób biegających na ?otwartej arenie?, nawiązujący do 100 okrążeń przebieganych wewnątrz murów przez osadzonych - zapowiada opiekun więziennych biegaczy z Rawicza.

Por Michał Talaga zachęca jednocześnie wszystkich biegaczy do wsparcia projektu. - Chcemy, by osoby odbywające karę pozbawienia wolności miały możliwość uprawiania biegów w możliwie jak najlepszych warunkach. Biegacze, którzy mają odzież techniczną, której już nie używają lub wymieniają na nową, mogą pozbyć się jej, przekazując biegającym więźniom ? wskazuje. ? Wykorzysta się wszystko, co służy biegaczowi do uprawiania tego sportu - podkreśla.

Sprzęt biegowy można przynosić/wysyłać bezpośrednio do ZK Rawicz lub też przekazać firmie Sport Górski z przeznaczeniem dla skazanych. Jak mówi por Talaga, uzyskany sprzęt trafi bezpośrednio do osadzonych w Rawiczu, ale też do innych jednostek penitencjarnych, schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych, domów dziecka innych i innych podobnych instytucji. - Wspierajmy biegi zamknięte, bo służą one społeczeństwu - zachęca Michał Talaga. 

Chcesz pomóc?

Adres:
Zakład Karny w Rawiczu

17 Stycznia 28
63-900 Rawicz

Informacji udziela:
por Michał Talaga DPen ZK Rawicz
tel. 65 546 85 25
email: michal.talaga@sw.gov.pl

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce