Wiosna! Zadbajmy o nasze góry! "Zabiegam o czystą Polskę"


Opublikowane w czw., 21/03/2019 - 10:23

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, pogoda coraz piękniejsza, w górach słońce topi śnieg, a spod niego na świat wychodzą przepiękne krokusy i... niestety, obrzydliwe śmieci. To doskonały moment, żeby zwrócić naszą uwagę na czystość biegowych szlaków i ścieżek.

Jako jedna z pierwszych zajęła się tym problemem Fundacja Run Vegan, która od 4 lat łączy biegowe treningi ze sprzątaniem. W ich ślady poszło wielu innych biegaczy. I dobrze! Hasło RV to „Zabiegam o czystą Polskę”, była inicjatywa #runultranotrash, coraz więcej wolontariuszy notują "Czyste Tatry" mistrza quadów Rafała Sonika, a w ubiegłym roku popularny zrobił się skandynawski #plogging.

Plogging - eko-bieganie podbija świat. Spróbujcie!

Niedawno po świecie przetoczył sie #trashtag. To akcja wywołana zdjęciem pewnego Marokańczyka pośród śmieci, które samodzielnie uprzątnął. Zdjęcie udostępnił edukator ze Stanów Zjednoczonych rzucając hasło: „Hej, znudzone dzieciaki z okolicy, a może byście takie wyzwanie podjęli ?” Podjęli! No i poszło!

Przesłanie i siła tego zdjęcia są proste – nie czekaj na innych, działaj! Zrób fotkę przed, posprzątaj i potem pokaż efekt. Każdy niech zrobi to w swoim miejscu na świecie, każdy niech zrobi tyle, ile może.
 

Sprzątanie i bieganie kontynuują ludzie spod znaku Run Vegan. – Dla nas weganizm, ekologia, bieganie i zdrowie to rożne strony tej samej życiowej historii – mówi Violetta Domaradzka z RV. –  Sprzątaliśmy w Bieszczadach, Górach Stołowych i Beskidzie Śląskim, sprzątamy, oczywiście, w naszych ukochanych Gorcach (Run Vegan to organizatorzy sierpniowych biegów Gorce Ultra-Trail i ich zimowej odsłony – red.).

– Zasada jest prosta –  kontynuuje Violetta. – Biegnąc na trening, wrzuć do plecaka nie tylko folię termiczną, czołówkę czy zapas jedzenia, ale także worki na śmieci. Gdy jesteś już na górze, wyciągasz je i lecąc w dół zgarniasz, co tylko wpadnie Ci w oczy. Taką akcję powtarzamy co miesiąc, na każdej Akademii GUT, którą organizujemy dla biegaczy w Gorcach. Im jest nas więcej, tym sprawniej idzie. Pewnego jesiennego dnia sprzątnęliśmy w ten sposób około 20 km szlaku! Kolejna akcję w ramach Akademii GUT planujemy 6-7 kwietnia.

Udział w sprzątaniu jest, oczywiście, dobrowolny,  ale Violetta Domaradzka mówi z radością: – Jak wyciągam worki, to wszyscy się przyłączają!

Wraz z Robertem Zakrzewskim zachęca: – Włączcie takie sprzątanie do biegania jako stały akcent treningowy! Nie czekajcie i nie oglądajcie się na innych! Dzielcie się zdjęciami i wzajemnie motywujcie do czyszczenia naszych pięknych gór ze śmieci na naszej grupie fejsbukowej Zabiegam o czystą Polskę, tak jak ostatnio w Lesie Chojnowskim zrobiła to Oliwia Żak z przyjaciółmi z podwarszawskiego Piaseczna i okolicznych miejscowości.

Nasze przesłanie to: wspólnie budujmy pozytywny wizerunek biegacza w górach! - mówią Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski z Fundacji Run Vegan.

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się: