Witold Bańka nowym szefem WADA! "Bardzo ważny dzień..."


Opublikowane w wt., 14/05/2019 - 21:10

Polski Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zostanie nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej WADA! To historyczne wydarzenie dla całego polskiego sportu i sportowej dyplomacji.

Do nowej roli były sprinter, specjalista 400 m, szykował się w sportowym stylu.

- Jestem w tzw. BPS czyli w bezpośrednim przygotowaniu startowym. Skupiam na tych wyborach, jak na starcie. Koncentruję się na tym wydarzeniu i nie odpuszczam. Jako były sportowiec wiem, że nie warto zwalniać tempa w końcówce przygotowań. Wtedy rywal może łatwo wygrać - mówił minister w weekend przed dzisiejszymi wyborami w Montrealu.

Strategia okazała się słuszna. Trzymając się sportowej terminologii, w decydującym starciu kandydat Europy pokonał rywala Marcosa Diaza, byłego pływaka.

Bańka nie uważał siebie za faworyta i do ostatniej chwili nie był pewien wyniku. Jednak w głosowaniu niejawnym uzyskał 10 z 18 możliwych głosów Rady Fundacji WADA (organizację tworzą przedstawiciele rządów i MKOL, Bańka zyskał uznanie przedstawiciele rządów, którzy w ramach zasady rotacyjnej prezydentury wskazywali w tym rozdaniu kolejnego szefa WADA). Oficjalnie wybór zostanie potwierdzony, a sam Witold Bańka zaprzysiężony na szefa WADA w listopadzie podczas Kongresu Antydopingowego w Katowicach. Natomiast obowiązki szefa Agencji Bańka przejmie od stycznia 2020 r.

Oznacza to, że funkcję szefa WADA do końca swojej kadencji wypełni Craig Reedie, który objął stanowisko w 2014 r.

Po ogłoszeniu wyników, polski minister wyraził chęć kontynuowania funkcji szefa resortu sportu do końca roku. Gdy oficjalnie obejmie nowe stanowisko, nie będzie mógł łączyć obydwu tych ról i zrezygnuje z kierowania ministerstwem.

Witold Bańka zdążył już poznać funkcjonowanie organizacji od wewnątrz. Od 2017 r. działał w Komitecie Wykonawczym WADA. Jako szef WADA chce m.in. zbudować silną sieć narodowych organizacji antydopingowych, zasilanych m.in. środkami z funduszu solidarnościowego, a także zwiększyć zaangażowania zawodników w walkę z dopingiem w sporcie. Gotowość współpracy zadeklarował m.in. średniodystansowiec Marcin Lewandowski, który zna Bańkę ze wspólnych obozów.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce