Wizz Air Katowice Half Marathon już 10.06. Tak biegają w Europie


Opublikowane w pt., 27/04/2018 - 07:27

- Niskokosztowe podróże lotnicze oraz bieganie mają dużo wspólnego: gwarantują nowe doświadczenia i są dostępne dla wszystkich - powiedziała Zsuzsa Poos, Dyrektor Marketingu w Wizz Air, podczas konferencji prasowej Wizz Air Katowice Halfmarathon. Kierując się tym mottem, linia od lat firmuje europejskie biegi na dystansach od kilku kilometrów do maratonu włącznie.

Dotychczas WIzz Air organizował cztery maratony: w Kijowie, Klużu-Napoce, Skopju i Sofii, a także dwa krótsze biegi na terenie ojczystych Węgier: półmaraton w Budapeszcie oraz dziesięciokilometrowy bieg po lotnisku w Debreczynie. W czerwcu do grona tych miast dołączą Katowice.

Czego można się spodziewać po biegach z logo Wizz Air?

Na pewno dobrej organizacji, ciekawych pakietów startowych, bogatego wyboru dystansów (głównym zawsze towarzyszą krótsze opcje) oraz… tego, że można na nie łatwo i tanio dolecieć. Dokąd warto się wybrać?

Wizz Air Skopje Marathon: Tajemnicza Macedonia na wyciągnięcie ręki

Macedonia to państwo nieznane i dość egzotyczne, choć tak naprawdę łatwo dostępne. Choć jako niepodległa Republika Macedonii zaistniało dopiero 27 lat temu, już przed 21 laty odbył się w jego stolicy maraton. Dzisiaj impreza przyciąga 3,5 tysiąca biegaczy z całego świata. Udział w tegorocznej edycji potwierdziła m.in. Paula Radcliffe.

Kiedy: 6.05.2018

Dystanse: maraton, półmaraton, 5 km oraz klasyfikacja drużynowa / firmowa

Trasa i pogoda: Bieg odbywa się w historycznym centrum miasta. Trasa maratonu składa się z dwóch pętli i jest płaska. Start z imponującego głównego placu w mieście (Square Macedonia). Na początku trasy uczestnicy biegu pokonują most na rzece Vardar, którą przekraczają jeszcze kilkakrotnie. Później okrążają miasto i wracają na Square Macedonia. Punkty odżywcze co 3 km. Limit czasu to 5h30’. Temperatura w maju wynosi średnio 17 stopni, w cieplejszych latach sięga 20 stopni.

W ubiegłym roku maraton ukończyło mniej niż 150 osób, ale już połowę tego dystansu ponad tysiąc. W biegu towarzyszącym na dystansie 5 km wzięło udział prawie 2 300 osób.

Koszty: Pakiet startowy na maraton kosztuje od 15 do 25 euro, w zależności od terminu rejestracji. Skopje nie jest drogim miastem. Koszty noclegów zaczynają się od 25 zł (nocleg współdzielony) – 50 zł (prywatny pokój). Bezpośrednie tanie przeloty linią Wizz Air nie są możliwe z Polski, ale z powodzeniem można wyruszyć z Bratysławy lub Budapesztu albo skorzystać z przesiadki w jednym z niemieckich miast, Brukseli albo Londynie.

Strona imprezy: http://www.skopjemarathon.com/


Wizz Air Kyiv City Marathon: Frekwencja... jakiej nie ma w Polsce

Ukraina nie była dotąd mekką maratończyków. Może pora to zmienić? Nasi sąsiedzi „dorobili” się świetnie zorganizowanego maratonu, który w ubiegłym roku zanotował rekordową frekwencję ponad 10 000 zawodników z 52 krajów a za rok będzie świętował dziesięciolecie. Stolica Ukrainy jest jedną z piękniejszych a maraton ma niepowtarzalny klimat.

Kiedy: 7.10.2018

Dystanse: maraton, półmaraton, Kyiv Run na dystansie 5 km oraz sztafeta maratońska

Trasa i pogoda: Maraton w stolicy Ukrainy rozpoczyna się w miejscu wyjątkowym – na Majdanie Niepodległości. Prowadzi przez całe miasto i jest w jednej pętli. Limit czasu to 6 godzin. Na trasie znajdzie się 12 stacji odżywczych. Chociaż Ukraina nie wydaje się zbyt ciepłym krajem, w październiku średnia temperatura w jej stolicy jest o 7 stopni wyższa niż w Warszawie.

Koszty: Opłata startowa wynosi od 800 do 1400 UAH (hrywny), co po przeliczeniu daje zakres cenowy ok 104-183 zł. Sporo można zaoszczędzić na noclegach: te w hostelach kosztują nawet kilka złotych za dobę! Prywatny pokój można wynająć już za 30-50 zł. Tanio do Kijowa dolecimy z aż sześciu polskich miast.

Strona imprezy: http://kyivmarathon.org/en/


Wizz Air Sofia Marathon: Najtańszy maraton w europejskiej stolicy

Stolica Bułgarii nie należy do najpopularniejszych celów turystów. Ci, jeśli poszukują europejskich stolic, wybierają Rzym, Ateny albo Zagrzeb. Jeśli już trafią do Bułgarii, to raczej na wybrzeże. Szkoda, bo Sofia zdumiewa kontrastami, monumentalnymi budowlami, kolażem nowoczesności i historii oraz… niskimi cenami. Od sześciu lat odbywa się tam maraton, któremu po raz drugi będzie patronował Wizz Air.

Kiedy: 14.10.2018

Dystanse: maraton, półmaraton, ćwierćmaraton (10,550 km) oraz Fun Run 3 km

Trasa i pogoda: Trasa rozpoczyna się przy Stadionie Narodowym Wasyla Lewskiego i przebiega przez ścisłe centrum miasta. Z tego względu mierzy zaledwie 10,550 km – maratończycy muszą pokonać ją cztery razy. Limit czasu to 5,5 godziny. Punkty odżywcze zaplanowano co 5 km. Temperatura października wynosi w Sofii od 12 do 17 stopni (średnio 15). Jest to jeden z najbardziej suchych miesięcy.

Koszty: Rejestracja na maraton to koszt 20-30 euro. Noclegi w stolicy Bułgarii są zaskakująco tanie: za łóżko w hostelu trzeba zapłacić 25 zł, za prywatny pokój dwukrotność tej kwoty. Tanie przeloty linią Wizz Air są możliwe z Bratysławy i Budapesztu a z Polski z przesiadką np. w Brukseli, Londynie, Fraknkfurcie.

Strona imprezy: www.marathonsofia.com


Wizz Air Cluj-Napoca Marathon: Duża impreza z szybką trasą

Kluż – Napoka to duże i nowoczesne miasto. Taki sam jest maraton, który się w nim odbywa: w ubiegłym roku do mety wszystkich biegów dotarło ponad tysięcy zawodników. Biegaczy gości stadion Cluj Arena a trasa pozwala zwiedzić wszystkie najważniejsze punkty miasta.

Kiedy: w kwietniu 2019

Dystanse: maraton, półmaraton, ćwierćmaraton (10,55 km), 5 km, sztafeta maratońska, biegi dla dzieci

Trasa i pogoda: Trasa mierzy 21,097 km, jest płaska i szybka. Maratończycy muszą pokonać ją dwukrotnie. Bieg startuje z nowoczesnego stadionu Cluj Arena, tam także ulokowano metę. Po drodze można zobaczyć główne ulice, place i zabytki miasta. Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Średnia temperatura kwietnia to zaledwie 10 stopni, ale miesiąc ten charakteryzują też najniższe opady w ciągu roku. Można się spodziewać komfortowych warunków do biegania.

Koszty: Rejestracja na maraton kosztuje od 21 do 37 euro. Noclegi zaczynają się od 45 zł (łóżko w pokoju wieloosobowym) i 65 zł (pokój). Loty z Polski tylko z przesiadką.

Strona imprezy: http://maraton-cluj.ro/en/

Wizz Air Budapest Half Marathon: Biegiem przez jedno z najpiękniejszych miast Europy

Stolica Węgier jest bardzo gościnna dla biegaczy. W poprzedniej edycji biegowego święta wzięły udział 22 tysiące zawodników.

Kiedy: 9.09.2018

Dystanse: półmaraton

Trasa i pogoda: Trasa jest płaska, prowadzi przez centrum miasta. Co roku przebiega nieco inaczej a jej ostateczny kształt niemal do ostatniej chwili pozostaje tajemnicą. Pewne jest, że pozwala zobaczyć wiele zabytków i zawsze prowadzi przez kilka mostów. Limit czasu na pokonanie 21,097 km to 2,5 godziny. Klimat Węgier nie odbiega bardzo od naszego, jednak średnie temperatury września są o 4 stopnie Celsjusza wyższe.

Koszty: Opłata startowa uiszczona drogą elektroniczna wynosi 40-80 euro (zależnie od terminu), na miejscu 90 euro. Noclegi kosztują od 34 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym, przez 60-100 za prywatny pokój w hostelu lub pensjonacie, po 100-200 zł za pokój w trzygwiazdkowym hotelu. Do stolicy Węgier z Warszawy dolecimy linią Wizz Air, z południa Polski bez problemu dotrzemy samochodem lub autokarem.

Strona imprezy: https://halfmarathon.runinbudapest.com


Wizz Air Debrecen Aiport Run: Biegiem po pasie startowym

To perełka w kolekcji biegów Wizz Air. Do wyboru są dwa stosunkowo krótkie dystanse, w ramach każdego z nich otrzymamy możliwość biegania po pasie startowym. Dodatkowo możemy wejść na teren lotniska, zwiedzić terminal i samoloty.

Kiedy: kwiecień 2019

Dystanse: 5 km, 10 km, sztafeta 4 x 2,5 km

Trasa i pogoda: Trasa przebiega przez pas startowy lotniska w Debreczynie i jest to główna atrakcja biegu. Pogoda w kwietniu jest podobna do polskiej, ale zwykle jest o kilka stopni cieplej.

Koszty: Udział w biegu kosztuje 4500 forintów, czyli ok. 60 zł. Nocleg w pobliżu lotniska to koszt od 45 zł. Niestety lotnisko nie ma bezpośrednich połączeń z Polską. Można dolecieć z przesiadką lub wybrać podróż samochodem.

Strona imprezy: http://debrunwayrun.hu

opr. KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce