Wizz Air Katowice Half Marathon: Trasa, która pokaże piękno Śląska [WIDEO]


Opublikowane w wt., 05/06/2018 - 08:17

Śląsk, który kojarzy się z kopalniami, blokami, wybetonowanymi ulicami i szarością? Nic bardziej mylnego. Organizatorzy Wizz Air Katowice Half Marathon przygotowali dla zawodników trasę, która obala te mity, pokazując Katowice jako serce Ślaska – pełne zarówno nowoczesnych budynków, estetycznie zagospodarowanej przestrzeni miejskiej, jak i bujnej zieleni. Szansa na szybkie i kompleksowe zwiedzanie głównego śląskiego miasta nadarzy się już w niedzielę 10 czerwca. 

Dlaczego warto biegać po centrum miasta w gorący, czerwcowy dzień? Pierwszym powodem jest sama impreza, czyli pierwszy bieg w kraju organizowany pod szyldem linii lotniczej Wizz Air. Katowice dołączą do takich europejskich miast, jak Budapeszt, Skopje czy Kijów. I nie mają się czego wstydzić! Trasa debiutującego półmaratonu jest równie atrakcyjna, także dla biegaczy spoza Śląska. Co zatem zobaczą po drodze zawodnicy?

Po pierwsze Spodek. To niekwestionowany symbol miasta, rozpoznawalny tak bardzo, jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden z pierwszych budynków na świecie skonstruowany w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły tak bardzo przypomina pojazd kosmiczny, że nazwa przylgnęła na stałe do obiektu pełniącego podwójną funkcję – hali sportowej oraz widowiskowej. W weekend 9-10 czerwca Spodek zmieni się w arenę sportowych wydarzeń. Tutaj umiejscowione będą biuro zawodów, targi i strefy aktywności a w niedzielę sprzed Spodka na trasę biegu wyruszą zawodnicy – zarówno biegacze, jak i miłośnicy nordic walking.

Po drodze przebiegną Rondo im. Gen. Ziętka (i to pod prąd!), Aleje Korfantego, ulice Warszawską, Francuską, Murckowską, Trzech Stawów… czyli ścisłe centrum miasta. Po drodze będzie można zobaczyć nie tylko zabytkowe i odrestaurowane kamienice, ale też nowoczesne biurowce.

– Zobaczymy nową wizytówkę miasta, jaką jest czarny biurowiec KTW, wieżę B oraz, pod koniec trasy, nowo wyremontowany rynek. Trasa przebieg też przez największy teren rekreacyjny Katowic, czyli Dolinę Muchowiec zwaną również Trzy Stawy. To prawie jedna trzecia trasy po pięknych alejkach rolkowo – spacerowych – opowiada Benjamin Kuciński, olimpijczyk z Aten (chód sportowy), który w Katowicach poprowadzi biegaczy na czas 1:30.

Jak sam mówi, po ulicach Katowic biega od 20 lat. Odkąd zaczął uprawiać triathlon, także jeździ rowerem. Zna każdy metr trasy: – Po drodze są cztery mierzące 300 m podbiegi i jeden dwukrotnie dłuższy przed metą – wylicza. – Są dość wymagające, ale damy radę. Nie strasząc, oceniam stopień trudności trasy jako średni. Na pewno jesienny Silesia Półmaraton jest pod tym względem trudniejszy.

Trasa składa się z jednej dużej pętli, zawodnikom nie grożą tak nielubiane powtórki. Jedynie uczestnicy towarzyszącego biegu na dystansie 10 km będą mieli do pokonania dwa okrążenia po trasie biegu i marszu na dystansie 5 km. Również konkurencje towarzyszące wystartują sprzed Spodka i po pokonaniu kilku głównych ulic miasta będą finiszować przed symbolem miasta.

Wszystkie trasy mają atest PZLA, potwierdzający ich dokładny pomiar. Wizz Air Katowice Halfmarathon to zatem świetna okazja do zaatakowania dotychczasowego rekordu życiowego na jednym z trzech dystansów 5, 10 km lub półmaratonu. O dobre wyniki na atestowanej trasie będą mogli powalczyć także zawodnicy z kijami.

Zapisy elektroniczne na półmaraton zostały już zamknięte, ale w biurze zawodów dostępna będzie jeszcze ostatnia pula pakietów. 

Zapisy i szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.halfmarathonkce.pl

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce