Wojciech Kopeć dziewiąty w maratonie na Tajwanie

Opublikowane w ndz., 15/12/2019 - 19:42

Wojciech Kopeć zajął 9 miejsce w Taipei Marathonie, w głównym mieście Tajwanu, państwa nazywanego oficjalnie Chińskim Tajpej. 33-letni biegacz-obieżyświat z Olsztyna zakończył swój maratoński sezon wynikiem 2:28:49 (netto 2:28:27) i cieszył się na mecie, że w ogóle zdołał w niedzielę pokonać królewski dystans, bo w przeddzień startu rozchorował się. „To, że tak pobiegłem to siła woli. Ledwo żyję. Katar, boli gardło i głowa” - napisał nam w krótkiej wiadomości.

Za 9 miejsce w Tajpej, polski maratończyk zarobił 10 tysięcy NT$ (dolarów tajwańskich). Nagroda to równowartość niecałych 1300 złotych. Wojciech Kopeć tradycyjnie łączy starty w zawodach na 42,195 km z turystyką i zwiedzaniem. Wielokrotnie biegał już w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej (m.in. na Wyspach Karainskich), w Australii i Oceanii, teraz przyszła pora na Azję.

Poszedł na żywioł. Melbourne Marathon Wojtka Kopcia

Taipei Marathon to bieg z odznaką IAAF Road Race Bronze Label. Wystartowało w nim około 7 tysięcy zawodników, a w towarzyszącym półmaratonie – ponad 15 tysięcy osób. Biegacze ruszyli na trasę o wschodzie słońca, czyli o godzinie 6:30 czasu miejscowego.

Na starcie maratonu stanął także Błażej Brzeziński, ale 32-latek z Bydgoszczy nie dobiegł do mety.

Wygrał Kenijczyk Kenneth Mungara z czasem 2:14:54, wyprzedzając trzech rodaków. Na podium stanęli jeszcze Josphat Leting (2:15:23) i Mike Mutai (2:17:14). Szybszych od Wojciecha Kopcia było w sumie 5 Kenijczyków i 3 Azjatów: dwaj Japończycy i Tajwańczyk.

Najlepszego zawodnika gospodarzy Polak gonil na finiszu, przegrał z nim jednak o 14 sekund. Końcówkę biegu Kopcia możecie zobaczyć w relacji wideo, którą udostępniamy poniżej )od czasu 3:10:16).

WYNIKI

Maraton kobiet wygrała Kenijka Antonina Kwambai, która osiągnęła metę po 9 mężczyznach. Pokonała 42,195 km w czasie 2:31:27 i wyprzedziła o niecałe 3 minuty Etiopkę Meskerem Hunde (2:34:18), a o ponad 7 minut rodaczkę Naomi Maiyo (2:38:33). Najlepszą nie-Afrykanką była ósma na mecie Australijka Marnie Ponton (2:49:00).