Wolność kochają, dla wolności biegną z Warszawy do Gdańska [ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w ndz., 02/06/2019 - 12:55

O 9:00 rano ze na skweru François Mitterranda przy Sejmie, w 340-kilometrową trasę wyruszyła Sztafeta Wolności. Uczestnicy planują dotrzeć do Gdańska 4 czerwca i w ten sposób podkreślić wagę wyborów z 1989 r.

Pierwszy odcinek sztafety uczestnicy pokonali całą grupą. Przed sobą mieli 7 km przez plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, ulicami Miodową, Bonifraterską, Muranowską, Andersa, Mickiewicza, a stamtąd do Centrum Olimpijskiego. Dopiero tam rozpocznie się bieg do Gdańska.

- Gratuluję Wam odwagi! To specjalne wydarzenie w ramach Triady „Zabiegaj o Pamięć”, bo nie ma lepszego święta do celebrowania niż 4 czerwca. Trzymam za Was kciuki! - mówił do biegaczy wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Dalszą część trasy biegacze pokonają indywidualnie lub w małych grupach, zmieniając się co jakiś czas. Zawodnicy podzielili się na trzy zespoły, ale motywację mają wspólną.

- Biegnę, bo bieganie jest wyrazem wolności - mówiła Viola Domaradzka z Fundacji Run Vegan i organizatorka Biegu Wegańskeigo, uczestniczka m.in. Cappadocia Ultra Trail, CCC, Tarawera Ultra, Biegu 7 Dolin czy Ultra Śledzia.

- Biegnę, bo kocham wolność, a gdy biegam czuję się wolna - mówiła Maria Kawiorska.

- To dobra rocznica, by ją uczcić na nogach. To jedyny dzień wolności, jaki znam - zdradził swoje powody Jacek Hugo-Bader, dziennikarz, pisarz, reportażysta.

Wojtek Staszewski, trener, biegacz, dziennikarz, wyraził nadzieję, że kiedyś 4 czerwca stanie się świętem państwowym. - Na razie jednak możemy go obchodzić biegowo - dodał.

Biegną, bo 30 lat temu głosowali po raz pierwszy. Bo pamiętają tamten dzień, jako szczególny. Bo jeszcze nie głosowali. Bo kiedyś wtedy rozdawali ulotki, bo widzą związek, między wolnością a bieganiem.

Nie wszyscy są debiutantami w takim celebrowaniu wolności. Piotr Pacewicz, twórca serwisu Oko Press, dziennikarz i biegacz, który stał za akcją „Polska Biega” organizowaną przez Gazetę Wyborczą, w 2014 r. przebiegł w sztafecie z Warszawy do Kijowa, w rocznicę Pomarańczowej Rewolucji.

Patronat nad Sztafetą Wolności objęli prezydenci Warszawy i Gdańska.

IB


AKTUALIZACJA


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce