Worek medali Polaków na MŚ IPC w Lyonie [ZDJĘCIA]

Opublikowane w wt., 30/07/2013 - 15:46

Spokanie minister sportu Joanny Muchy z polskimi medalistami z Lyonu

Aż 26 medali zdobyli Polacy na zakończonych w miniony weekend Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce Sportowców Niepełnosprawnych w Lyonie. Impreza okazała się największą w z dotychczas zorganizowanych.

O medale i tytuły mistrzów globu walczyło we Francji 1100 zawodników z 99 krajów. Polskę reprezentowało 35 sportowców. I to jak!

Rekord świat już pierwszego dnia

Wydarzeniem pierwszego dnia mistrzostw był rekord świata ustanowiony przez Macieja Lesoto w skoku wzwyż. Polscy biegacze odnosili sukcesy na wszystkich dystansach. Mateusz Michalski (T12), złoty medalista z Paraolimpiady w Londynie w 2012 r., okazał się najszybszym sprinterem, zwyciężając zarówno na 100, jak i na 200m.

Debiutujący w imprezie tej rangi Michał Derus (T46) przywiózł z Lyonu srebrny medal z biegu na 200m i złoty medal z ?setki?. ? Nie byłem pewien swojego zwycięstwa na 100m, chociaż to mój koronny dystans. Byłem zmęczony po czterech biegach na 200m i tym bardziej cieszę się ze złotego medalu ? powiedział naszemu portalowi zawodnik klubu Start Tarnów, Michał Derus.

Zacięta walka w maratonie

Panie zdominowały dystans 1500m. W tym biegu Barbara Niewiedział została mistrzynią świata, wyprzedzając Arletę Merloch. W maratonie Tomasz Hamerlak stoczył zaciętą walkę o zwycięstwo z Marcelem Hugiem. Ostatecznie zwyciężył reprezentant Szwajcarii. ? To zwycięstwo wiele dla mnie znaczy, tym bardziej, że nie przyszło ono łatwo ? ocenił nasz zawodnik.

Polska zajęła w klasyfikacji generalnej 8. miejsce. Zdobyliśmy 10 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych medali. Pierwsze miejsce pod względem zdobytych medali należy do reprezentacji Rosji. Jej zawodnicy wywalczyli 53 medale.

Minister sportu Joanna Mucha gratuluje polskim sportowcom

? Chciałabym pogratulować wszystkim naszym sportowcom z niepełnosprawnościami. Zawsze z podziwem patrzę na wszystkich sportowców, którzy muszą zmierzyć się z tyloma przeciwnościami, pokonać trudności związane z wydolnością własnego organizmu po to, aby osiągnąć to, co dla innych jest niewyobrażalne ? powiedziała Minister Sportu Joanna Mucha, podczas spotkania z medalistami z siedzibie ministerstwa, dzień po zakończeniu mistrzostw.