„Wybiegaj Sprawność” 2017 dla wybudzonych


Tegoroczna, już siódma edycja biegu charytatywnego „Wybiegaj Sprawność” odbędzie się 8 października w Warszawie. Do potrzebujących trafi sprzęt o wartości 60 tys. zł.

Uczestnicy imprezy po raz pierwszy pobiegną dla osób wychodzących ze śpiączki. Dzięki biegaczom i darczyńcom, do podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło” w Toruniu trafią 4 wózki manualne oraz dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne dla 12 pacjentów wybudzonych ze śpiączki. Dodatkowo przekazany zostanie wózek aktywny 4-letniej Ewie - podopiecznej jednego ze stołecznych Domów Dziecka.

– Codziennie kładąc się do łóżka mamy świadomość, że ten sen trwa kilka godzin. Później wstajemy i działamy dalej. Osoby, które są w śpiączce śnią o wybudzeniu. Postanowiłem więc, że pobiegniemy dla nich – mówi Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia Dać Siebie Innym, pomysłodawca i koordynator imprezy rozgrywanej w parku Kępa Potocka. Jak mówi, każdy może się znaleźć w takiej sytuacji. – Wiele osób uważa, że to dotyczy wszystkich, ale nie jego...

– Działamy dla Fundacji Światło, która jest prekursorem wybudzeń w Polsce. Przyjmuje najcięższe przypadki, a do ich drzwi pukają tylko najcięższe przypadki. Skuteczność wybudzeń jest tam tak wysoka, że mają pacjentów z całego świata – ciągnie Bukowski. I dodaje: – Tu ważny jest nie tylko moment obudzenia, ale także rehabilitacja. Stąd te turnusy, podczas których organizowane są spotkania z logopedami czy fizjoterapeutami. Wszyscy ci specjaliści pomagają w odzyskaniu sprawności, choćby do 80-90 procent – podkreśla szef „Wybiegaj Sprawność”

Bieg tradycyjnie odbędzie się w warszawskim parku Kępa Potocka. Do pokonania będzie 5 km. Limit uczestników to 500 osób. Zgłoszenia do imprezy ruszyć mają na początku sierpnia.

– Rejestracje tradycyjnie ruszą między 1 a 3 sierpnia. Mam już pierwsze pytania osób, które chcą pobiec. To chyba przez różne laury (m.in. Serca dla Sportu w plebiscycie 82. Przeglądu Sportowego i TVP S.A. - red) sprawiły, że bieg stał się bardziej popularny. Nie zwiększamy jednak liczby uczestników, bo chcemy zachować kameralny charakter imprezy. Na szczęście przybywa darczyńców, więc oprócz tego już podaliśmy do wiadomości, na pewno się nie skończy i pojawi się  jeszcze więcej sprzętu rehabilitacyjnego. Na kwocie 60 tys. się nie skończy – mówi Janusz Bukowski

Po raz drugi patronat nad imprezą objęła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Przypomnijmy, że rok temu w charytatywnym biegu wystartowała rekordowa liczba 402 uczestników. Wielu z tych, którzy chcieli pobiec niestety nie dotarło na start ze względu na wypadek, który zablokował Wisłostradę, jedną z najważniejszych arterii stolicy. Zwyciężyli Jakub Nowak z czasem 15:12 oraz Justyna Skubisz-Dąbrowska z rezultatem 22:20. Organizatorzy za 95 tys złotych zakupili wózki inwalidzkie i sprzęt rehabilitacyjny.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: