Wystartował cykl Noc-Zima-Góry 2019 [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 14/01/2019 - 10:54

- To była wyjątkowa inauguracja cyklu. Momentami szliśmy w bardzo wysokich zaspach, a była to prawie 4 godzinna wędrówka na szczyt w pięknych, zimowych warunkach –relacjonuje Paulina Ruta z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, koordynator i pomysłodawca cyklu NZG.

Uczestnicy cyklu zaczęli licznie gromadzić się w Domu Zdrojowym, w Świeradowie Zdrój, w sobotę, już od godzin popołudniowych. To właśnie tam, gdzie rozpoczyna się - lub kończy, jak kto woli - Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, wystartował tegoroczny cykl Noc-Zima-Góry.

Hasłem przewodnim cyklu jest właśnie wspomniany GSS, rozsławiony w ubiegłym roku przez ultramaratończyka Rafała Bielawę (444 km i 14 000m przewyższenia pokonał w 82 godziny i 46 minut). Na miejsce startu naszego turystycznego cyklu nordic walking przybył sam Rafał Fronia, himalaista, podróżnik, członek Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, który został zaproszony przez PSNW.

Tuż przed godziną 17.00 nastąpiła „część formalna”, czyli sprawdzenie obecności, rozdanie identyfikatorów uczestnictwa, powitanie, a także krótka odprawa techniczna przed startem z podaniem najważniejszych informacji na temat regulaminu i pierwszej zimowej wyprawy w ramach cyklu pn. NZG 2019, podczas której celem uczestników był szczyt Izerski Stóg.

Trasa początkowo miała przebiegać w całości przez czerwony szlak pieszy (GSS), jednakże ze względów bezpieczeństwa i miejscami nieprzetartego szlaku, sporych ilości zalegającego śniegu, a także bardzo zróżnicowanego poziomu sprawności fizycznej uczestników, przewodnik grupy - Jakub Kowalski - postanowił nieco zmodyfikować trasę. W sumie uczestnicy przebyli drogę o długości ok. 10 km, dochodząc na szczyt po godzinie 21.

Po dokonaniu meldunków w schronisku PTTK Na Izerskim Stogu i szybkim posiłku, rozpoczęła się „część oficjalna”, czyli przywitanie wszystkich na szczycie, gdzie pogratulowaliśmy wszystkim dotarcia na szczyt w wyjątkowo trudnych warunkach (4 godzinny, zimowy marsz), krótka informacja Kuby Kowalskiego na temat GSS z możliwością zadania pytań Kubie (Kuba przeszedł cały GSS/ok.440km/ w 12 dni) oraz część główna - czyli wystąpienie i prelekcja Gościa Specjalnego - Rafała Fronii.

Rafał przedstawił uczestnikom wyjątkową prelekcję „O trekkingu pod Mount Everest” z wieloma ciekawymi zdjęciami i filmami. Uczestnicy nie kryli podziwu i zadowolenia. Po krótkiej przerwie i dyskusji Rafał postanowił przedstawić uczestnikom drugą prelekcję na temat Zimowej Narodowej Wyprawy na K2. Wyjątkowe zdjęcia i filmy, ale także sposób przedstawienia prelekcji przez himalaistę, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach cyklu NZG, którzy licznie gratulowali Rafałowi jego górskich wyczynów, wyrażali też ogromny szacunek.

Ok. godz. 1 w nocy (!) zakończyliśmy ten emocjonujący dzień, by o 7.30 rano udać się na łapanie wschodu słońca („Złap wschód!” to dodatkowa akcja organizatora cyklu). Po przyjściu do schroniska zaprosiliśmy chętnyc do wspólnej, porannej, zimowej kąpieli w puszystym śniegu na szczycie. Z zaproszenia skorzystało kilkanaście osób, a dla kilku był to pierwszy raz!

Tym wyjątkowo zdrowotnym akcentem zakończyła się nasza inauguracja cyklu pn. Noc-Zima-Góry 2019. Wciąż są w nas ogromne emocje, w głowach śnieżne, białe obrazy z naszych pięknych Gór Izerskich, a także wyjątkowa prelekcja Rafała – to wszystko na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach, które są bezcenne…

Kolejne nocne, zimowe zdobycie odbędzie się w Górach Sowich, a celem uczestników będzie szczyt Wielka Sowa. Zapraszamy już 19 stycznia br. Zapisy, regulamin: www.noczimagory.pl - są jeszcze wolne miejsca

Oficjalna strona cyklu: www.noczimagory.pl

Paulina Ruta, PSNW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce