Wystartował PŚ w BnO. Udane występy Polaków!

Opublikowane w pt., 14/06/2019 - 09:02

W weekend w Helsinkach odbyła się pierwsza runda Pucharu Świata w biegach na orientację. Inauguracja wypadła pomyślnie dla polskich zawodników, zwłaszcza jeśli chodzi o zmagania drużynowe.

Sztafeta mieszana w składzie Agata Olejnik, Bartosz Pawlak, Michał Olejnik i Aleksandra Hornik zajęła wysokie 8. miejsce z czasem 53:21. Zwyciężyli faworyci – Szwedzi, z przewagą ponad 3 minut nad biało-czerwonymi (50:53). Drudzy byli Szwajcarzy, a trzeci Czesi.

Zmagania odbywały się w okolicach Uniwersytetu Helsińskiego, w centrum miasta i wzbudziły duże zainteresowanie kibiców. Długość zmiany wynosiła ok 3.39 km. Na rundzie czekało od 16 do 18 puntów kontrolnych w zależności od płci.

Dodatkowo w stolicy Finlandii rywalizowano na dwóch innych dystansach.

W biegu średnim na 5,9 km dla mężczyzn i 4,8 km dla kobiet zwyciężyli Szwed Gustav Bergrman z wynikiem 30:20, oraz jego rodaczka Tove Alexandersson z czasem 29:59. Liczba punktów kontrolnych wynosiła tu odpowiednio 20 i 17.

Wśród Polaków najlepszy w tej konkurencji był Bartosz Pawlak, który zajął 56. miejsce z czasem 38:15, a Krzysztof Wołowczyk był 76. z wynikiem 40:28. Michał Olejnik uplasował się na 85. miejscu z rezultatem 41:22, Fryderyk Pryjma był 116 pokonując mapę w 47:10. W sumie sklasyfikowano 130 zawodników.

Wśród pań najlepszą z Polek była Aleksandra Hornik, która zajęła 33. miejsce z wynikiem 36:26, 39. uplasowała się Hanna Wiśniewska z czasem 37:15, a Agata Olejnik była 90 – 46:16. Bieg ukończyło 112 biegaczek.

Również na długim dystansie, liczącym 13,4 km dla mężczyzn i 8,9 km dla pań zwyciężyli Szwedzi - Gustav Bergrman (1:42:38) oraz Tove Alexandersson (1:28:43).

Wśród mężczyzn najlepszym Polaków był 47. Bartosz Pawlak (1:57:13), dalej uplasował się Michał Olejnik (2:02:41), który był 57. Natomiast Krzysztof Wołowczyk zajął 76. miejsce (2:09:27), a Mikołaj Dutkowski był 94. (2:16:10). Dwie lokaty niżej finiszował Fryderyk Pryjma (2:16:30).

Z Polek najlepsza była tu ponownie Aleksandra Hornik (1:36:09). Hanna Wiśniewska zajęła 49. miejsce (1:43:59), 78. była Ewa Gwódź (1:57:03) a 84. - Agata Olejnik (1:59:18).

Kolejna runda Pucharu Świata odbędzie 14 sierpnia się w norweskim Ostfold.