XIX Maraton ?Solidarności?: Całe podium dla Kenijczyków

Opublikowane w pt., 16/08/2013 - 16:01

19. Maraton "Solidarności"Celem XIX Maratonu ?Solidarności? jest uczczenie pamięci ofiar z grudnia 1970 roku, kiedy to milicja oraz wojsko pacyfikowała protesty robotników na Wybrzeżu. W tym roku padły dwa rekordy: rekord trasy i frekwencji. Nie zmieniło się jedno: od 2010 roku nikt nie może przełamać dominacji Kenijczyków - tak było i tym razem.

Bieg swój start honorowy miał pod Pomnikiem Ofiar Grudnia?70 w Gdyni, a start ?ostry? nastąpił o godzinie 10 spod Urzędu Miasta w Gdyni. Meta znajdowała się na Długim Targu w Gdańsku. Prawo do bezpłatnego startu mieli zawodnicy powyżej 60. roku życia oraz członkowie ?Solidarności?. Na starcie stanęło 778 biegaczy z 22 państw - co oznaczało nowy rekord frekwencji (w zeszłym roku pobiegło tu ponad 600 zawodników).

Od początku wysokie tempo narzucili biegacze z Afryki. Kroku starał się im dotrzymać Ukrainiec Wiktor Starodupcew oraz nasz krajan Radosław Dudycz. Przez większość trasy prowadził Mark Munguti, utrzymując się kilkanaście sekund przed rywalami. Był to chyba jednak błąd taktyczny. W okolicach 33. kilometra wyprzedził go Kipkorir Wycliff Biwot. Ucieczka była na tyle mocna, że wywalczył prawie dwie minuty przewagi nad rywalami i przybiegł na metę z wynikiem 2:20:18. Pobił tym samym rekord z 2009 r. należący do Karola Rzeszewicza (2:20:22). Munguti, który biegł po drugie miejsce, wyprzedził jeszcze Kiprono Lagat. I tak całe podium należało do Kenijczyków. Najlepszy z Polaków Bartosz Mezerski na mecie zameldował się prawie dziewięć minut po zwycięzcy i ostatecznie zajął szóste miejsce. Wśród kobiet wygrała Rumunka Elena Daniela Cirlan, druga była Arleta Meloch a trzecia Białorusinka Halina Karnacewicz.

Na najlepszych czekały nagrody pieniężne. Zwycięzca klasyfikacji open Kenijczyk Bitwot otrzymał  6000 złotych. Najlepsza z kobiet 4000 tysiące. Wszyscy uczestnicy którzy ukończyli dystans 42 195 metrów otrzymali pamiątkowy medal.

Za rok jubileuszowy XX Maraton Solidarności. Można spodziewać się wielu niespodzianek.