Yukon Arctic Ultra: Zbadają takich, jak Michał Kiełbasiński

 

Yukon Arctic Ultra: Zbadają takich, jak Michał Kiełbasiński


Opublikowane w czw., 05/02/2015 - 09:37

Do Yukon Arctic Ultra pozostały już tylko 3 dni. Niemal wszyscy zawodnicy są na miejscu i przyzwyczają się do niskich temperatur. Według prognoz, podczas 700-kilometrowego wyścigu, w którym weźmie udział także nasz Michał Kiełbasiński, temperatura ma spaść nocą do 35 stopni poniżej zera.

Takie przewidywania martwią japońskiego biegacza Hidechika Kabasawę. Podobnie, jak łódzki ultramaratończyk, Japończyk jest pierwszym reprezentantem swojego kraju w dziesięcioletniej historii biegu. Dzisiejszy dzień spędza na nauce obsługi kuchenki turystycznej i zgłębia tajniki rozpalania ogniska. Na swoim profilu zastanawia się nad wpływem niskich temperatur na organizm biegacza.

Podobne pytania stawiają sobie naukowcy z Uniwersytetu Alaska w Fairbanks. Postanowili poznać odpowiedzi w praktyce i do udziału w swoim badaniu zaprosili uczestników najdłuższej, 700-kilometrowej trasy YUK. Ich dane zostaną porównane z zawodnikami z trasy 160-kilometrowej.

Takie badanie odbędzie się po raz pierwszy. Naukowcy przyjrzą się dokładnie, jak przebiega sen w warunkach wielodniowego biegu rozgrywanego non stop. Zwłaszcza procesy fizjologiczne zachodzące przy rozpoczynaniu biegu od razu po przebudzeniu staną się przedmiotem analizy.

Badany będzie również sposób wydatkowania energii i zmiany składu ciała podczas wyścigu. Wyniki pozwolą opracować szczegółowy poradnik określający ilość niezbędnych płynów, zapotrzebowanie dietetyczne i wymagania odzieżowe dla ekstremalnych ultramaratończyków. Uczestnicy badania będą mieli do dyspozycji indywidualne dane, które w przyszłości pomogą im planować kolejne trudne przedsięwzięcia.

Zdaniem naukowców z wyników tych badań skorzystają również inni biegacze lepiej rozumiejąc interakcję pomiędzy ich organizmem a skrajnymi warunkami zewnętrznymi.

IB

fot. organizator

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce