Za ten bieg zapłać krwią, szpikiem… Złoty OTIS w tle


Opublikowane w pt., 12/04/2019 - 16:00

Za ten bieg nie musicie wnosić wpisowego, przynajmniej nie w formie finansowej. Przepustką na pięciokilometrową trasę Biegu Kropli Krwi – nowości w biegowym kalendarzu od Janusza Bukowskiego i Stowarzyszenia „Dać siebie innym” – będzie Książeczka Honorowego Dawcy Krwi. Na starcie mile widziani będą dawcy szpiku i osoby z oświadczeniem dawcy narządów, chociaż organizatorzy obiecują, że nie będą przestrzegać tej zasady zbyt rygorystycznie.

Bieg Kropli Krwi odbędzie się 20 czerwca, w Boże Ciało, na błoniach Stadionu Narodowego. Zapisy jeszcze nie ruszyły, ale już wiadomo, że w pakiecie będzie m.in. bawełniana koszulka i okolicznościowy medal o nietypowym kształcie. Uczestnicy będę wyposażeni w numery startowe, ale bez chipów.

– Nie chodzi nam o rywalizację ani o życiówki. Chcemy zrobić biegowy happening. Zwrócić uwagę na problem z malejącą liczbą dawców krwi – wyjaśnia Janusz Bukowski, pomysłodawca imprezy.

Z jego doświadczenia wynika, że niezbyt zdrowy styl życia eliminuje możliwość oddawania krwi, nawet wśród młodych osób. – Ostatnio zorganizowałem grupę 20 młodych ludzi, uczniów. Po wstępnych badaniach okazało się, ze tylko 3 osoby w tej grupie miały prawidłowe wyniki – wskazuje.

Chociaż bieg to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Dać Siebie Innym, to temat oddawania krwi już taki nowy nie jest. – Już nawet nie pamiętam, ile zrobiliśmy imprez, podczas których można było oddać krew. Na pewno przekroczyliśmy już 1600 litrów – mówi Janusz Bukowski, który za działania i organizację biegu „Wybiegaj Sprawność” w miniony czwartek został nagrodzony Złotym OTISem w kategorii organizacji pacjentów.

–Nadal nie mogę wyjść ze zdumienia, że znalazłem się w tak znamienitym gronie, wśród ludzi, którzy robią wielkie rzeczy w medycynie i farmacji. To naprawdę niesamowite uczucie, że to przecież zupełnie niezwiązane z bieganiem środowisko, w mojej małej, często niewidocznej dla mediów imprezie biegowej, dostrzegli działania mające wpływ na pacjentów wymagających m.in. sprzętu do rehabilitacji –mówił przejęty niespodziewaną dla niego sytuacją Janusz Bukowski.

–Złoty OTIS dał mi jeszcze więcej motywacji do działania i przekonał, że nowy bieg jest potrzebny. Serdecznie wszystkich zapraszam – podsumował Janusz Bukowski, który już w najbliższą niedzielę, będzie w strefie mety wręczał medale uczestnikom ORLEN Warsaw Marathon na obydwu dystansach.

Bieg Kropli Krwi w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce