Zadziwiający rekord podczas „piątki” Maratonu Bostońskiego

Opublikowane w czw., 19/04/2018 - 10:57

Maraton Bostoński to nie tylko emocjonujący bieg na głównym dystansie, ale także pasjonujące biegi towarzyszące. W tym roku spodziewano się, że zmagania na dystansie 5 km przyjmą ekspresowe tempo, jednak to, że 13-latek uzyskał wynik 15:47, jest absolutną sensacją. Rezultat jest nowym rekordem świata w tej kategorii wiekowej!

W minioną sobotę, Amerykanin Aidan Puffer (numer 129 na zdjęciu) poprawił o 24 sekundy należący do siebie rekord globu wśród 13-latków. Wcześniejszy wynik - 16:11 – padł ledwie w zeszłym roku w Providence. Biegnąc po rekord utrzymywał średnie tempo 3:09 min. /km!

Aidan Puffer zajął wysokie 43. miejsce na 8 668 uczestników bostońskiej „piątki”. W kategorii wiekowej 10-14 lat, kolejnego uczestnika wyprzedził o ponad 2 minuty. Młody zawodnik bez kompleksów stanął na starcie z takimi gwiazdami jak rekordzista USA w biegu na 5 km Ben True, Etiopczyk Hagos Gebrhiwet - brązowy medalista olimpijski z Rio w biegu na 5000 m.

Aiden Puffer uczy się obecnie w ósmej klasie, choć ma wyniki o których marzyłoby wielu starszych kolegów. Zaczął biegać w wieku 10 lat. Jego pierwszym startem była charytatywna impreza organizowana przez znajomych rodziny. Tata i mama młodziana sami nie uprawiają sportu. Widzą jednak, że syn lubi ćwiczyć i rywalizować.

Szkoła Puffera nie ma sekcji lekkoatletycznej, dlatego trenuje z lokalnym klubem. Od półtora roku ma też trenera. Tygodniowo zwykle pokonuje ok. 65 km. Jesienią wybiera się do liceum, które będzie już odpowiednią sekcje.

Dodajmy, że zwycięzcą zmagań na 5 km został wspomniany Hagos Gebrhiwet, który minimalnie wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora Bena True. Obaj uzyskali taki sam czas 13:42.Wśród pań wygrała Etiopka Buze Diriba z rezultatem 15:22.

#AidanPuffer with #BAA5k champions Buze Diriba and Hagos Gebrhiwet. #youthrunner

Post udostępniony przez Kyle Puffer (@kpuffer02)