Zdyskwalifikowana za doping... stanęła na podium!

Opublikowane w czw., 25/04/2019 - 09:51

Kenijskie władze lekkoatletyczne mają się zająć sprawą maratonki Irene Jeptoo Kipchumby, która złamała zasady dyskwalifikacji i zdecydowała się wystartować w oficjalnych zawodach.

Choć Kenijka wybrała nietypową dla siebie formułę rywalizacji - bieg po schodach w Malezji - wiadomość o jej starcie dotarła na drugą stronę Oceanu Indyjskiego. Biegaczka zajęła bowiem trzecie miejsce w zawodach rozgrywanych w wieży telewizyjnej KL Tower w stolicy kraju, inkasując blisko 2 tys. zł.

Uczestnicy Turkish Airlines KL Tower International Towerthon Challenge mierzyli się z trasą złożoną z 2058 stopni. Wśród pań zwyciężyła Kenijka Ann Njhia z czasem 12:36. Tylko sekundę za nią uplasowała się Daniella Nant z Nowej Zelandii. Natomiast wspomniana Kipchumba zajęła trzecią lokatę z rezultatem 13:05. Najlepszym z mężczyzn był Malezyjczyk Wai Ching Soh.

O sprawie zawieszonej Kenijki zrobiło się naprawdę głośno. Biegaczka została zdyskwalifikowana w zeszłym roku, ale okres zawieszenia obowiązuje od 22 września 2017 roku. Wpadła po maratonie w chińskim Junnan, gdy w jej organizmie wykryto Prednizolon,. Wszystkie jej wyniki uzyskane od marca 2017 roku zostały anulowane.

Zdaniem przedstawiciela Kenijskiej Agencji Antydopingowej, start zawodniczki to niedociągnięcie ze strony organizatorów, bo lista zawieszonych zawodników jest ogólnodostępna. Sami jednak dokładnie przyjrzą się sprawie. Wydarzenia z Kuala Lumpur traktują poważnie i chcą przeciwdziałać podobnym praktykom.

Według przepisów WADA, za naruszenie zakazu startu Irene Jeptoo Kipchumba może otrzymać dodatkową karę w postaci wydłużenia okresu dyskwalifikacji w wymiarze równym długości pierwotnemu okresowi zawieszenia, czyli kolejne 2 lata.