„Zimowe Wulkany” 2018 za nami [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 03/12/2018 - 09:20

Zimowe Wulkany to 20 km ciężkiej trasy, oczywiście z kijami do nordic walking. To ostre podejścia, ciekawe i pachnące, zielone nawet zimą lasy. Cudowne, wygasłe wulkany. I doskonała atmosfera wśród uczestników…

Relacja Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking

Sobota, 1 grudnia 2018. Już przed 7 rano w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji zaczęli gromadzić się uczestnicy dystansu 20 km, by odebrać pakiet startowy, napić się ciepłego napoju, przekąsić kanapkę lub owoc, zapoznać się z premierową wersją drukowaną naszego przewodnika „Stworzony przez dzieci - dla dzieci - kijki zamiast telefonu”. Na miejsce przybyli także ratownicy z Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej „Baryt”.

Punktualnie o 7.30 wyjechaliśmy dwoma wielkimi autokarami na miejsce startu, oddalone od Złotoryi ok. 20 km. To sławna Wielisławka - wygasły wulkan. Organy Wielisławskie - charakterystyczne skały porfirowe, sztolnie, ruiny, jaskinie.. to ewenement na skalę europejską!

Pada drobny śnieg. Robi się biało. Jest zimno, termometr pokazuje zero stopni, ale temperatura odczuwalna ze względu na wilgotność - jest dużo, dużo niższa. Po krótkiej odprawie technicznej, omówieniu przebiegu trasy - nastąpiła rozgrzewka, którą poprowadziła Paulina Ruta, trener PSNW.

Po rozgrzewce - start. Wszyscy razem, bez rywalizacji na czas. Rozpoczęła się wspólna wędrówka. 100 osób na trasie. Instruktorzy PSNW - Gosia i Bartek - prowadzą marsz, doskonale znają trasę.

W tym czasie w Złotoryi do startu przygotowują się uczestnicy „Średniego Przejścia Wygasłych Wulkanów”. Odbierają swoje pakiety, dopytują o trasę. Piją ciepłą kawę i herbatę z cytryną i miodem. Jedzą zdrowe owoce i pyszne, domowe ciasta.

O 11.45 startuje rozgrzewka dystansu 10 km. Przy murach obronnych w najstarszym mieście w Polsce gromadzi się spora grupa uśmiechniętych uczestników z kijami. Rozgrzewają się, dochodzą jeszcze spóźnialscy (warunki na drodze w tym dniu są bardzo trudne z uwagi na padający śnieg).

O 12.00 startuje grupa „Średniego Przejścia”. Marsz prowadzą instruktorzy PSNW - Beata i Marek Drapikowscy. Idą nad zalew, potem wzdłuż Kaczawy - złotonośnej rzeki - w stronę Jerzmanic i Kruczych Skał. Robią kilka przerw na pogawędkę i wspólne zdjęcia.

W tym czasie do ZOK-u przychodzą uczestnicy „Małego Przejścia” - czyli dystansu 3 km. Jest ich prawie setka. To głównie rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, dla których dystans 10 czy 20 km o tej porze roku byłby zbyt wymagający. Są tutaj też uczestnicy, którzy przyjechali pierwszy raz w ten region, by „wybadać teren”, sprawdzić się, by w kolejnej edycji wystartować na dłuższym dystansie. Wśród uczestników jest Grzegorz z podopiecznymi (m.in. niewidomym Krystianem) oraz Michasia z rodziną, niepełnosprawna dziewczynka, która startuje w specjalnym wózku przy asekuracji rodziców. Rozgrzewka i o 14.00 start.

Idziemy miastem, marsz prowadzi Paulina Ruta. Opowiada o zabytkach, historiach związanych z miastem, o Muzeum Złota, o rynku, murach obronnych i pomniku przyrody. Po dotarciu do mety pokazuje chętnym dzieciom wygasły wulkan - Kostrzą Górę, którą ładnie tego dnia widać.

Ok. 14.30 czas na przebranie i ciepły posiłek. Pyszny, starannie przygotowany żurek z jajkiem ze sprawdzonych, domowych składników i z chlebem (był także dostępny chleb żytni na zakwasie, ale był także chleb ciemny i z ziarnami).

Godzina 15.30 - wszyscy już gotowi w wypełnionej po brzegi sali kinowej, czekają na wręczenie wyróżnień i statuetek za współpracę z PSNW w 2018 roku oraz udział w projektach organizowanych przez PSNW w 2018 roku oraz medali „finiszera” wszystkim tym, którzy ukończyli marsz, na scenie głównej. Przez scenę przewija się kilkaset osób. Medale wręczają instruktorzy PSNW - Ania i Agnieszka - przy współpracy burmistrza miasta Złotoryja. Paulina obecna na scenie, przybija piątki z finiszerami. Gra super muzyka, uczestnicy są docenieni i wyrażają zadowolenie. Na sali panuje bardzo przyjazna atmosfera. Wszyscy są uśmiechnięci, dumni.

Po zakończeniu wręczania wyróżnień i medali - nastąpiła ogólnopolska premiera cyklu filmów (5 odcinków) w reżyserii PSNW pn. „Polska Chodzi”, który był prowadzony przez cały 2018 rok, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, na dużym ekranie kinowym - filmy przedstawiają rewolucyjne znaczenie i ogromną moc nordic walking w naszym życiu oraz obszary, w jakich nordic walking działa. Motto filmów: „Nordic walking to coś więcej...”. Filmy to nasze 4 filary i odsłony nordic walking - to nasz kierunek dla nordic walking, czyli: integracja, zdrowie, turystyka i rekreacja. Osoby, które pojawiły się w filmach są obecne na sali. Widać wzruszenie.

Link do filmów: TUTAJ

Po filmach nastąpił czas na podziękowania uczestnikom za przyjazd do Złotoryi i udział w Zimowych Wulkanach.

Paulina Ruta - prezes PSNW - zaprosiła uczestników na inne, ciekawe wydarzenia PSNW. To m.in. WULKANY 2019 (www.wulkany.com.pl), Noc-Zima-Góry 2019 (www.noczimagory.pl) oraz Postaw suty w lutym (www.postawsuty.pl).

Dziękujemy wszystkim instruktorom za współpracę z PSNW w 2018 roku. Dziękujemy instruktorom za pomoc w organizacji Zimowych Wulkanów. Dziękujemy Uczestnikom za tak liczny udział!

Zapraszamy ponownie do nas!

Współfinansowanie: Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego

Patronat Honorowy: Marszałek Woj. Dolnośląskiego - Cezary Przybylski

Partner: Miasto Złotoryja i Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji

Sponsor: Cartpoland (karty plastikowe - identyfikatory dla wszystkich uczestników)

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking

Relacja: PSNW

fot. Tomasz Koprowski, Marek Mosoń,. Marek Kielbik oraz archiwum PSNW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce