Zintegrowana Zimowa Spartakiada - Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia w Ptaszkowej za nami

 

Zintegrowana Zimowa Spartakiada - Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia w Ptaszkowej za nami


Opublikowane w ndz., 16/02/2020 - 08:59

W Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej w sobotę 15 lutego odbyła się już 65. zintegrowana Zimowa Spartakiada - Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Byliśmy na miejscu z reporterskim aparatem i dyktafonem.

W sportowej imprezie wzięło udział kilkuset uczestników, w tym również osoby niepełnosprawne z warsztatów terapii zajęciowej z całej Małopolski. Zawodnicy rywalizowali m.in. w biegach narciarskich zjazdach na ślizgach, unihokeju czy drużynowym biegu na nartach.

Zawody w Ptaszkowej cieszą się od lat ogromną popularnością. Do tej przepięknej miejscowości przyjeżdżają kolejne już pokolenia dzieciaków jeżdżących i biegających na nartach, a wraz z nimi ich rodzice. To m.in. oni dopingowali też swoje pociechy rywalizujące na trasie narciarskich biegów. W imprezie udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów, a także członkowie rodziny Romana Stramki. Legendarny kurier sądecki jest patronem imprezy, podobnie jak m.in. podczas Biegu Nocnego TAURPN Festiwalu Biegowego w Krynicy.

- Roman Stramka był moim wujkiem. Każdy organizowany memoriał jest dla mnie ogromnym przeżyciem. Startowałem w nim wiele razy, pomagałem w organizacji oraz sędziowaniu. Obecnie zawody mają już znacznie szerszy zasięg, bo uczestniczą w nich również osoby niepełnosprawne, z czego bardzo się cieszę. To jest naprawdę wspaniała impreza i cieszę, się, że na stałe zawitała do Ptaszkowej - powiedział nam Jan Janisz, członek rodziny Romana Stramki.

Zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych startujący w biegach narciarskich otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy, a sympatyczny bałwanek-maskotka zawodów częstował wszystkich cukierkami.

- Zawody w Ptaszkowej mają ogromne tradycje. Dzisiaj od rana towarzyszyło nam wspaniałe słońce, a sport łączy nas wszystkich. Na narciarskich trasach biegowych rywalizowała również młodzież z dysfunkcją wzroku. Niewidzący i słabo widzący zawodnicy trasy biegowe pokonywali pod opieką swoich przewodników. W to wielkie przedsięwzięcie jest zaangażowane wiele osób i wielu wolontariuszy. Wszystkim dziękuję za pomoc i wsparcie przy organizacji spartakiady – mówi ks. Józef Kmak, proboszcz parafii w Ptaszkowej, współorganizator spartakiady.

Organizatorem Spartakiady był jak co roku Parafialny Klub Sportowy Jaworze wraz z Gminą Grybów, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grybowie oraz WTZ Siołkowa, a współorganizatorami: sołectwo wsi Ptaszkowa, miejscowe szkoły,Ochotnicza Straż Pożarna i KGW Ptaszkowa. Pomoc okazali także sponsorzy.

Patronatem imprezę objęli: Witold Kwiatkowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki oraz Jacek Migacz wójt Gminy Grybów.

Roman Stramka

Urodził się 13 lipca 1916 w Ptaszkowej. Po uzyskaniu dyplomu Wyższej Szkoły Handlowej w Wilnie i po wybuchu wojny, wraz z kolegami z kampanii wrześniowej, wykorzystując doskonałą znajomość gór, zaangażował się w pracę konspiracyjną, by jako kurier na szlaku Nowy Sącz - Kosarzyska-Budapeszt przeprowadzać ludzi, którym w okupowanym kraju groziła śmierć. W drodze powrotnej przeprowadzał emisariuszy rządu emigracyjnego. Jako zawodnik WKS Zakopane, zdobył m.in. wicemistrzostwo kraju w narciarskim maratonie. W 1954 r. powrócił do Nowego Sącza, zajmując się szkoleniem młodzieży, m.in. w LKS Poprad Rytro. Zginął tragicznie 1 września pod Biegonicami. Odznaczony był Krzyżem Virtuti Militari.

Zbigniew Kmieć

Urodził się w 1923 r. w Rogoźnie Wielkopolskim. W okresie okupacji był więziony przez gestapo za przynależność do oddziału partyzanckiego AK. W 1950 ukończył warszawską AWF i podjął pracę nauczyciela wychowania fizycznego w I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. W latach 50. z inicjatywy LZS powstały sekcja biegów i skoków narciarskich. Będąc ich organizatorem, udzielał się również jako szkoleniowiec. Był inicjatorem Memoriału im. Romana Stramki, który był jego przyjacielem. W ostatnich latach życia pracował w ośrodku krakowskiej AWF nad Jeziorem Rożnowskim. Należał do założycieli Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Beskid”. W latach 60. powołał lokalną grupę WOPR. Założył Towarzystwo Przyjaciół Jeziora Rożnowskiego i pełnił funkcję jego prezesa. Zmarł tragicznie w roku 1991.

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce