„Złote Kolce” PZLA dla biegacza – Marcin Lewandowski i Joanna Fiodorow wygrywają ranking

 

„Złote Kolce” PZLA dla biegacza – Marcin Lewandowski i Joanna Fiodorow wygrywają ranking


Opublikowane w sob., 16/11/2019 - 08:03

Po raz 50. wręczono „Złote Kolce”, nagrodę dla najlepszych lekkoatletów mijającego roku. Zwycięzcami rankingu zostali Marcin Lewandowski i młociarka Joanna Fiodorow. Tegoroczna edycja była częścią gali z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz jest pierwszym biegaczem od pięciu lat, który wygrał ten prestiżowy ranking. Przed nim w zwyciężył jego nowy kolega z ekipy treningowej - Adam Kszczot. Na sukces Lewandowskiego złożył się tytuł halowego mistrza Europy w biegu na 1500 m, oraz brązowy medal mistrzostw świata na tym dystansie z Dosze. W tym roku biegacz ustanowił też rekordy kraju na 1500 m i na milę.

Odbierając statuetkę zawodnik mówił, że już rok temu na scenie myślał, że wygra. Ostatecznie był jednak trzeci. Przypomniał, że rozbawił wtedy wszystkich mówiąc, że ma jeszcze czas, bo skończył tylko 31 lat.

Wśród pań nieco niespodzianie nagroda trafiła do młocarki Joanny Fiodorow – wicemistrzyni świata z Dohy i zwyciężczyni Pucharu Europy w rzutach. Zawodniczka przyznała, ze „ jest to niesamowite wyróżnienie po tak fajnym sezonie. Faworytka kibiców Justyna Święty-Ersetic – wicemistrzyni świata w sztafecie 4 x 400 m i halowa mistrzyni Europy w sztafecie był dopiero trzecia. Biegaczka na wygraną w tym rankingu czeka aż od 2007 roku, gdy najlepsza była Anna Jesień.

Trenerem roku, a raczej trenerką roku uznano Jolantę Kumor. To ona odkryła talent Pawła Fajdka i zainteresowała go lekką atletyką. Po igrzyskach w Rio de Janeiro wrócili razem do treningów. Nagrodę specjalną w kategorii „Mecenas Stulecia” otrzymał koncern PKN Orlen – sponsor m.in. Orlen Warsaw Maratonu, czy Memoriału Kusocińskiego. Firma wspiera także indywidualnie grupę ponad dwudziestu zawodników.

W Warszawie gośćmi honorowym byli najważniejsi ludzie światowej lekkiej atletyki: Brytyjczyk Sebastian Coe, prezes World Athletcis - znanego jeszcze nie tak dawno pod nazwą IAAF, czy też Norweg Svein Arne Hansen – szef europejskiej federacji lekkoatletycznej.

W czasie gali prezydent Andrzeja Duda wręczył odznaczenia za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój lekkiej atletyki. W wyróżnionym gronie znaleźli się m.in. profesor Jan Blecharz, były prezes PZLA - Jerzy Skucha, czy trenerzy Janusz Wąsowski i Zbigniew Rolbiecki.

 

Złote Kolce to nagroda przyznawana od 1970 roku. Pierwszymi zwycięzcami byli płotkarka Teresa Sukniewicz i średniodystansowiec Henryk Szordykowski. Ostatnie, siedem razy z rzędu wygrywała młociarka Anita Włodarczyk, która w tym sezonie pauzowała z powodu kontuzji kolana. Łącznie wygrywała dziewięć razy – najwięcej w historii. Wśród mężczyzn rok temu najlepszy był młociarz Wojciech Nowicki.

Przypomnijmy, że „Kolce” to nie jest plebiscyt popularności, zwycięzców nie wybierają fani czy kapituła. Wszystko opiera się na statystyce i rankingu prowadzonym przez cały sezon. Punkty można otrzymać m.in. za zajmowane lokaty podczas zawodów, ustanowienie rekordu kraju, czy też lokaty w rankingu IAAF.

Najwięcej zawodnik może zdobyć za złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata – 600, a za wygraną podczas Halowych Mistrzostw Europy – 450. Tytuł mistrzostw Polski wyceniany jest na 100 pkt. Tyle samo można otrzymać za rekord kraju.

Złote Kolce –  klasyfikacja mężczyzn

1.Marcin Lewandowski (800 m / 1500 m).

2 Paweł Fajdek (rzut młotem)

3 Piotr Lisek (skok o tyczce)

4 Wojciech Nowicki (rzut młotem)

5 Michał Haratyk (pchniecie kulą)

Złote Kolce – klasyfikacja kobiet 

1 Joanna Fiodorow (rzut młotem)

2 Ewa Swoboda (60 m /100 m)

3 Justyna Święty-Ersetic (400 m, sztafeta)

4 Kamila Lićwinko (skok wzwyż)

5. Iga Baumgart-Witan (400 m, sztafeta)

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce