Znów to zrobił. Christian Coleman bije rekord świata na 60m!

Opublikowane w pon., 19/02/2018 - 10:12

Amerykanin Christian Coleman po raz drugi w tym roku poprawił rekord świata w biegu na 60 m!. W Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych uzyskał czas 6.34 sek. Jego wynik zostanie poddany procedurze weryfikacji, ale tym razem nie ma przesłanek, by nie został zatwierdzony.

W styczniu podczas zawodów w Clemenson, wicemistrz świata w biegu na 100 m uzyskał wynik 6.37 s., poprawiając 20-letni halowy rekord świata Maurica Greena. Okazało się jednak, że w miejscu rozgrywania zawodów nie była prowadzona kontrola antydopingowa, co jest wymagane przez przepisy IAAF (jak podawano, Coleman spotkał się z kontrolerami... na poboczu drogi prowadzącej z Clemenson do Atlanty). Dodatkowo podczas zmagań w nie używano elektronicznych bloków startowych, rejestrujących czas reakcji zawodnika.

Wszystkim niedowiarkom Christian Coleman udowodnił jednak, że jest w wielkiej w formie. W niedziele w walce o złoty medal Halowych Mistrzostw USA rozgrywanych w Albuquerque, uzyskał rezultat 6.34, poprawiając wynik z Clemenson. Oczywiście dało to mu to złoty medal i nowy rekord świata.

Srebro wywalczył Ronie Bakker z rekordem życiowym 6.40 s. Jest to też trzeci wynik na tegorocznych listach. Obaj panowie wystąpią podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham.

Mistrzostwa USA to impreza zorganizowana na zupełnie innym poziomie niż mały mityng w Clemerson. Używano nowoczesnych bloków startów, bo w wynikach widnieje czas reakcji Colemana (0.149 sek.).

Podczas imprezy w Nowym Meksyku zawodnicy walczyli o miejsca w reprezentacji na Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham. Bilety uzyskiwało dwoje najlepszych zawodników wewnętrznych kwalifikacji, pod warunkiem wypełnienia wskaźników ustalonych przez IAAF.

W biegu na 800 m wygrał Donovan Brazier z czasem 1:45.10. Jest to drugi wynik na świecie w tym sezonie. Wśród pań na tym dystansie zwyciężyła Ajee Wilson - brązowa medalistka mistrzostw świata z Londynu, która uzyskała wynik 2:01.60.

Na 1500 m najlepszy okazał się Paul Chelimo z rezultatem 3:42.91. Biegacz zgarnął też złoto na 3000 m (7:57.88).

W biegu na 400 m pań wygrała Courtney Okolo, która uzyskała najlepszy wynik na świecie w tym sezonie – 51.16.

Wśród pań na 60 m najlepsza okazała się Javianne Oliver ustanawiając rekord życiowy 7.02, co jest najlepszym wynikiem na świecie w tym roku.