Zwinność, szybkość, wytrzymałość… Biegacze i triathloniści wśród „Wysportowanych” Sports Illustrated


Opublikowane w pon., 10/02/2020 - 10:36

Bodaj najbardziej znany sportowy periodyk pokusił się o zestawienie 50 najbardziej wysportowanych sportowców świata. W gronie uhonorowanych w ten sposób zawodniczek i zawodników znaleźli się także biegacze.

Ranking stworzyli zawodowi trenerzy, fizjoterapeuci i fizjologowie współpracujący ze sportowcami różnego szczebla (od sportu akademickiego do Igrzysk Olimpijskich), zaproszeni do współpracy przez Sports Illustrated. Wśród kryteriów znalazły się m.in. sportowa forma w ostatnich 12 miesiącach, reżim treningowy czy precyzyjne wskaźniki – siła, szybkość, wytrzymałość, zwinność.

Kobiety:

Na 24. miejscu wśród kobiet ustawiono rekordzistkę świata w maratonie Brigid Kosgei. Eksperci docenili jej fenomenalny rekord z Chicago (2:14:04) podkreślając, że 25-latka jest napędzana wyzwaniami, z którymi doskonale sobie radzi, m.in. dzięki doświadczeniom z macierzyństwa (jest matką bliźniaków).

Pozycje wyżej eksperci Sports Illustrated sklasyfikowali triathlonistkę Katie Zaferes, zwyciężczynię czterech dużych zawodów w 2019 r., aktualną liderkę rankingu ITU. W krótkim dossier Amerykanki podkreślono fizyczność jej treningu.

Na 19. miejscu sklasyfikowano mistrzynię olimpijską w triathlonie z Rio de Janeiro Gwen Jorgensen, która przygotowuje się do startów na bieżni podczas IO w Tokio (10 000m). W uzasadnieniu podkreślono wszechstronność, a przy tym bardzo wysoki poziom sportowy w każdej z konkurencji, w której startuje Amerykanka.

Na 15. miejscu rankingu umieszczono sprinterkę Allyson Felix, która krótko po urodzeniu dziecka zdobyła złoto MŚ w sztafecie 4x400 m. W ten sposób Amerykanka została najbardziej utytułowaną lekkoatletką w historii MŚ, z dorobkiem 12 złotych krążków.

Na 14 miejscu znalazła się triathlonistka Daniela Ryf. W 2019 r. Szwajcarka po raz piąty została Mistrzynią Śwaita Ironman 70.3 – nikt inny nie może pochwalić się takim osiągnięciem.

Na 10. miejscu rankingu Sports Illustrated znalazła się Dina Asher-Smith, złota medalistka MŚ w Doha na 200m (z rekordem Wielkiej Brytanii 21.88)

Na 9. miejscu umieszczono ultramaratonkę Courtney Dauwalter, zwyciężczynię UTMB 2019. „Ona demoluje ultradystanse, pokonując kobiety jak i mężczyzn w tym teście wytrzymałości fizycznej i psychicznej” - podkreślono w uzasadnieniu.

Na 8. miejscu sklasyfikowano Brytyjską przeszkodówkę Emmę Coburn, srebrną medalistkę MŚ w Doha na 3000m z prz. „Nie zobaczysz jej tylko na bieżni – atletyczna budowa ciała Coburn to efekt treningu całego ciała” - chwalą eksperci Brytyjkę, która jak równa z równym rywalizuje z afrykańską koalicją.

Na 7. miejscu w rankingu ustawiono reprezentantkę Bahamów Shaunae Miller-Uibo, srebrną medalistkę MŚ w Goha na 400m, najszybszą zawodniczkę sezonu 2019 na 200m. Wrażenie na ekspertach zrobiły ciężary, jakie Shaunae przerzuca na swoich treningach.

Zwyciężczynią rankingu została 22-letnia Simone Biles, gimnastyczka, czterokrotna złota medalistka olimpijska z Rio de Janeiro.

Mężczyźni:

Zaledwie na 23. miejscu znalazł się rekordzista świata w maratonie (oficjalny i nieoficjalny) Eliud Kipchoge. W uzasadnieniu eksperci Sports Illustrated wskazali głównie fenomenalny występ Kenijczyka w Wiedniu podczas próby INEOS 1:59 Challange i złamanie 2 godzin w biegu maratońskim (1:59:40).

Na 21. miejscu sklasyfikowano Mistrza Świata Ironman Jana Frodeno. W Kona Niemiec poprawił rekord mistrzostw (7h51’).

21. miejsce przyznano ultramaratończykowi Jim’owi Walmslay’owi. W 2019 r. 30-latek z Arizony poprawił swój rekord trasy Western States 100 („Superbowl ultrabiegania” - jak nazwano tę imprezę w opracowaniu Sports Illustrated). „Uniwersalność Walmslay’a podkreśla kwalifikacja do US Trials, w których chce zdobyć przepustkę na olimpijski maraton w Tokio” - podkreślono.

17. miejsce przyznano największej gwieździe biegów górskich i ultra, Katalończykowi Kilianowi Jornetowi. „On nie zna granic” - wskazano, wyliczając jego liczne starty biegowe, skitourowe, wspinaczki i trawersy. Jest „smukły, ale szybki i wydajny. Pokazuje, że w sprawności nie zawsze chodzi o masę ciała lub masywne mięśnie” - podkreślono.

Na 6. miejscu, najwyżej spośród biegaczy, sklasyfikowano Amerykańskiego 100-metrowca Christina Colemana – mistrza świata w sprincie z Doha. Co ciekawe, w uzasadnieniu znalazł się wpis o jego problemach z antydopingiem (opuścił trzy kontrole).

Najbardziej wysportowanym zawodnikiem świata eksperci Sports Illustrated uznali greckiego koszykarza Milwaukee Buck Gianisa Anttokounmpo, MVP ligi NBA w sezonie 2018/19.

Pełny ranking: TUTAJ

źródło: Sports Illustrated


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce