Aktywność fizyczna nie dla wszystkich tak samo dobra

 

Aktywność fizyczna nie dla wszystkich tak samo dobra


Opublikowane w pt., 10/07/2015 - 09:01

Ruch pozwala zachować zdrowie i zapobiega wielu poważnym chorobom. Ma też dobroczynny wpływ na układ oddechowo-krążeniowy. Wydaje się, że w tym zakresie wszystko zostało już zbadane i potwierdzone. A jednak...

Naukowcy z Brown University spojrzeli na zagadnienie wpływu ćwiczeń na zdrowie z innego punktu widzenia i doszli do wniosku, że aktywność fizyczna nie jest takim samym remedium dla każdego.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak i komu pomagają ćwiczenia, naukowcy przeczytali inne prace naukowe i artykuły dotyczące zdrowia 7 487 osób w wieku od 18-90 lat. Kobiety stanowiły 57,1% badanej populacji, 78.1% osób nie cierpiało na takie schorzenia jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, hyperlipidemia (nieprawidłowe stężenie lipoprotein) czy problemy metaboliczne. Natomiast 21, 9% miało co najmniej jedną taką dolegliwość. Dane były gromadzone od 1965 r.

Po przeanalizowaniu liczb okazało się, że aktywność fizyczna ma wpływ na poprawę kondycji układu oddechowo-krążeniowego, reguluje poziom insuliny, normuje stężenie lipidów, poprawia profil cholesterolu i obniża poziom trójglicerydów. Jednak nie u wszystkich tak samo. Korzyści z ruchu są zależne od wieku, płci i stanu zdrowia.

Grupą, która może liczyć na najwięcej benefitów są mężczyźni po 50 roku życia. Na aktywności fizycznej w znacznym stopniu korzystają też osoby z nadciśnieniem, cukrzycą i innymi schorzeniami. U zdrowych i młodych osób te korzyści były mniejsze. Chociaż ruch w umiarkowanym wymiarze jest zawsze korzystny, to ćwiczenia nie stanowią wyjątku. Też wymagają dostosowania do własnych potrzeb i stanu zdrowia.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce