Amerykański biegacz tworzy historię medycyny


Opublikowane w wt., 12/07/2016 - 14:57

Doug Taylor, amerykański biegacz i utramaratończyk od biegania jest wręcz uzależniony. Ma 73 lata a na koncie ponad 100 maratonów i biegi 160-kilometrowe. Mimo wieku nadal regularnie trenuje i startuje. Jednak niedawno pogorszyło się jego zdrowie. Mieszkaniec Arizony najpierw zaczął zauważać problemy z sercem przy szybszych biegach, a później bóle w klatce piersiowej zaczęły się pojawiać i bez biegania.

W zeszłym tygodniu przeszedł atak serca bez związku z bieganiem. Jego nazwisko z miejsca stało się znane na całym świecie. Taylor nie jest pierwszym maratończykiem, który doświadczył ataku serca, ale pierwszym Amerykaninem, u którego wykonano nowatorski zabieg przy pomocy stentów bioresorbowalnych.

Stenty to rodzaj rusztowania czy też protezy dla naczyń krwionośnych. Te bioresorbowalne różnią się od innych tym, że są całkowicie wchłaniane przez organizm. Cała procedura jest nadal w fazie badań. Chociaż nazywana jest przyszłością kardiologii, jeszcze nie wszystko o niej wiadomo. W Polsce takie stenty zaczęto wszczepiać już w 2012 r., jednak w USA dopiero w tym roku metoda została zatwierdzona.

Taylor właśnie ze względu na formę utrzymywaną dzięki bieganiu, zniósł zabieg bardzo dobrze. Przeprowadzono go 6 lipca, a biegający pacjent już jest w domu i ani myśli zrezygnować z biegania. Zdaniem lekarzy, nie ma przeszkód by 73-latek, którego ojciec zmarł na atak serca w wieku 63 lat, mógł wznowić treningi z początkiem sierpnia.

Taylora taka opinia lekarzy bardzo cieszy. Ma nadzieję szybko wrócić do biegania i ukończyć po raz piąty maraton w Nowym Jorku.

IB

Źródło: Cardiovascular Business / The Wall Street Journal

fot. www.mtu.edu


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce