Bieganiem zwalczaj siedzenie przed telewizorem

 

Bieganiem zwalczaj siedzenie przed telewizorem


Opublikowane w śr., 25/06/2014 - 08:46

Organizatorzy imprez biegowych często podkreślają, że każdy ich uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ wstał z kanapy, oderwał się od telewizora i zrobił coś dla siebie. Z takim podejściem zgadzają się naukowcy z Niemiec, którzy postanowili sprawdzić, jak oglądanie telewizji oraz długotrwałe siedzenie przed komputerem wpływa na zdrowie, a dokładnie na częstotliwość wystąpienia chorób nowotworowych.

Badania polegały na porównaniu wyników 43 prac naukowych dotyczących prawie 69 000 przypadków wystąpienia nowotworów. Początek analizy wyglądał obiecująco. Nie zaobserwowano związku pomiędzy siedzeniem a zapadalnością na wiele różnych rodzajów raka. Były jednak wyjątki. Osoby prowadzące siedzący tryb życia zwiększały ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka endometrium i macicy oraz płuc.

Im więcej czasu przypadało na siedzenie, tym bardziej wzrastało prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych zmian. Badacze wyliczyli, że każde 2 godziny siedzenia powodują 8% wzrost ryzyka wystąpienia raka jelita grubego i o 6% w obrębie płuc.

Oglądanie telewizji ma również zgubne skutki dla osób dbających o linię. Długotrwałe siedzenie zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne, a widzowie chętnie sięgają po niezdrowe przekąski i słodzone napoje. Takie zwyczaje prowadzą do otyłości, która także może być związana z chorobami nowotworowymi. Zespół naukowców znalazł nawet dokładne statystyki mówiące o tym, że 2 godziny oglądania telewizji dziennie zwiększa prawdopodobieństwo przybrania na wadze o 23%, ale już 2-godzinne siedzenie w pracy tylko o 5%. Ta różnica może wynikać właśnie z przekąsek towarzyszących telewizji.

Zależność między siedzeniem a chorobami nowotworowymi występuje również u osób aktywnych fizycznie. Zdaniem autorów badania rozwiązaniem jest skrócenie do minimum czasu spędzanego przed ekranami i monitorami.

IB

Źródło 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce