Co z tym śniadaniem? Naukowcy sprawdzili

 

Co z tym śniadaniem? Naukowcy sprawdzili


Opublikowane w ndz., 01/03/2015 - 16:27

Wahania cukru we krwi powodują ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, a nawet powikłań w układzie krążenia. Naukowców z Missouri szczególnie zainteresował problem wzrostu poziomu glukozy we krwi bezpośrednio po posiłkach i ewentualne sposoby zapobiegania takim wzrostom.

Do udziału w badaniu zaprosili 35 kobiet w wieku od 18-20lat. W tej grupie znalazły się osoby, które zwyczajowo nie jadają śniadań i takie, które regularnie zaczynają dzień od śniadania. Przez kilka dni pierwsza grupa jadła śniadania wysokobiałkowe lub węglowodanowe lub nie jadała śniadań w ogóle. Druga grupa jadała śniadania o dużej zawartości białka lub węglowodanów.

Po analizie wszystkich tych kombinacji okazało się, że sprawa nie jest wcale prosta, a różnice w metabolizmie całkiem spore. Osoby, które zazwyczaj nie jadają śniadań, po wysokobiałkowym pierwszym posiłku przez cały dzień miały wyższy poziom glukozy, niż osoby które kontynuowały swój zwyczaj rozpoczynania dnia na czczo. Przy śniadaniu węglowodanowym takie zjawisko nie nastąpiło.

Zupełnie inaczej zareagował organizm regularnych zjadaczy śniadań. U nich po posiłku o dużej zawartości białka poziom cukru we krwi był niższy.

Z tego faktu autorzy badania wyciągnęli wniosek, że nie wystarczy po prostu zaczynać dnia od śniadania. Istnieje prawdopodobieństwo, że opuszczanie tego posiłku prowadzi do zaburzenia zdolności trawienia białka przez organizm. Nawyk jedzenia rano białka trzeba więc wprowadzać stopniowo aż uzyska się zakładane 30 gram. Kaloryczność śniadania powinna oscylować wokół 350 kcal (rekomendacja dla młodych kobiet).

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce