Ćwiczenia wskazane nawet w ciąży. Mają dowody

 

Ćwiczenia wskazane nawet w ciąży. Mają dowody


Opublikowane w pon., 11/07/2016 - 08:40

Naukowcy z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona zebrali wyniki z 9 badań, w których można było odnaleźć analizy ciężarnych kobiet podzielonych na te ćwiczące i te, które nie były aktywne. W sumie analiza objęła swoim zasięgiem 2059 kobiet, z których 1022 ćwiczyły od 35 do 90 minut, 3-4 w tygodniu przez 10 tygodni lub do porodu. Druga połowa nie ćwiczyła w ogóle.

Okazało się, że u aktywnych fizycznie kobiet nie zwiększyło się w istotny sposób ryzyko przedwczesnego porodu. Za przedwczesny poród uznano ten przed 37 tygodniem. Ćwiczące częściej rodziły naturalnie (73 procent) niż osoby nieaktywne (67procent). Cesarskie cięcie okazało się konieczne u 22 procent kobiet, które nie ćwiczą i u 17procent ciężarnych, które nie porzuciły aktywności fizycznej wraz z ciążą.

Kolejnym argumentem za ruchem, był fakt, że aktywne ciężarne rzadziej zapadały na cukrzycę ciążową i rzadziej miały problemy z wysokim ciśnieniem.

Oczywiście wszystkie panie biorące udział w badaniach były zdrowe, miały prawidłową wagę przed ciążą, a ich ciąża nie była mnoga i nie przebiegała w sposób, który byłby przeciwskazaniem do ćwiczeń fizycznych.

„Jest wiele przyczyn, dla jakich kobiety przestają ćwiczyć w ciąży. Odczuwają dyskomfort, szybciej się męczą, szybciej dochodzi u nich do utraty tchu, ale nasze badania pokazują, że ćwiczenia są dobre i dla mamy i dla dziecka i nie powodują zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu” - podsumowuje kierownik badania.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce