Dla wątroby lepiej być młodym i szybkim

 

Dla wątroby lepiej być młodym i szybkim


Opublikowane w pon., 01/06/2015 - 09:27

Bieganie zatacza coraz szersze kręgi i powoli ukończenie maratonu przestaje być atrakcją dla biegaczy. Rośnie popularność biegów ekstremalnych i wydłużają się też ich dystanse. Czy to jest bezpieczne?

Takie pytanie postawili sobie polscy naukowcy z Gdańska. Szukając odpowiedzi nie skupili się na układzie krążenia, z którym kojarzy się nam ryzyko długotrwałego wysiłku. Zamiast tego postanowili sprawdzić, czy podczas biegu na dystansie 100 km może dochodzić do uszkodzenia wątroby i mięśni oraz jaki wpływ na procesy metaboliczne podczas biegu ma wiek biegacza.

Do swojego badania zaprosili 14 doświadczonych ultramaratończyków - amatorów, a następnie podzielili ich na grupy wiekowe i podgrupy związane z szybkością biegu. Biegacze w wieku od 26 do 38 lat stanowili grupę młodszą. Ultramaratończycy w wieku 50 lat (+/- 9,7) trafili do starszej grupy.

Zadaniem wszystkich uczestników było ukończenie 100-kilomertrowego biegu poprowadzonego po asfaltowej pętli o długości 3300m. Badacze co 25 km pobierali próbki krwi, a następnie powtórzyli analizę po 24 godzinach od ukończenia biegu. Na podstawie próbek określili poziom enzymów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na pracę wątroby lub uszkadzać mięśnie szkieletowe. Na przykład - wzrastający poziom transaminaz oznacza, że coś niedobrego dzieje się z wątrobą, a wysoka koncentracja dehydrogenezy mleczanowej to m.in. zły znak dla mięśni.

Wyniki badań nie były niestety optymistyczne. U uczestników testu wzrosła koncentracja wszystkich enzymów. Działo się tak również podczas 24-godzinnej regeneracji. Badacze wyciągnęli wniosek, że długotrwały, skrajny wysiłek może prowadzić do uszkodzeń wątroby i mięśni. Tendencja ta jest silniejsza u starszych biegaczy oraz w wolniejszej grupie.

Próba w tym badaniu nie była liczna. Możliwe jest, że są to indywidualne predyspozycje, bowiem nie wystąpiły one np. po 25 km, a największy wzrost odnotowano dopiero po przekroczeniu 75 km. Naukowcy nie wykluczają, że 100 km to dla tej konkretnej grupy biegaczy było zbyt dużym wyzwaniem i powinni oni poprzestać na dystansie 50 km.

IB

źródło

fot. fotolia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce