Jak się ruszać, by dobrze spać? Naukowcy sprawdzili

 

Jak się ruszać, by dobrze spać? Naukowcy sprawdzili


Opublikowane w pt., 26/06/2015 - 08:42

Zbyt krótki lub zaburzony sen ma szereg nieprzyjemnych konsekwencji, w tym m.in. zwiększa łaknienie i przyczynia się do otyłości. Zaburzenia snu mogą wynikać z problemów zdrowotnych, ale też ze stylu życia. Na nocny wypoczynek negatywnie wpływa m.in. przesiadywanie do późna, zaburzenie rytmu dobowego, brak aktywności fizycznej.

Ten ostatni problem zainteresował naukowców z Pensylwanii, którzy sprawdzili, czy aktywność fizyczna rzeczywiście ma istotne znaczenie dla snu oraz jakie konkretnie formy aktywności mogą wpływać na jego jakość. Szukając odpowiedzi, uczeni przeanalizowali dane 429 110 osób oraz wyodrębnili 10 typów aktywności, które porównywali z całkowitym brakiem aktywności oraz ze spacerowaniem.

Okazało się, że gorzej śpią ci, którzy nie uprawiają żadnego sportu i niczego nie ćwiczą. Ich sen często jest zbyt krótki. Mniej wypoczęte są również osoby, których cała aktywność opiera się na pracach domowych i np. opiece nad dziećmi. Zdrowszy i dłuższy sen jest za to udziałem osób, które uprawiają bieganie lub chodzą na spacery. Korzystnie na jakość nocnego wypoczynku wpływają również: pielęgnacja ogrodu, fitness (np. aerobik i callanetics), joga i pilates, gra w golfa i trening siłowy.

Chociaż dowody na to, że ruch ma wpływ na sen były już wcześniej, to jednak naukowców zaskoczył fakt, że zarówno ćwiczenia o małej intensywności, jak i wymagający trening poprawiają jakość snu. Widzą też potrzebę dalszego zgłębiania tematu, by móc jeszcze dokładniej wyszczególnić typy ćwiczeń lub aktywności, które zaburzają lub poprawiają sen.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce