Jogger czy runner? Co nas motywuje do biegania?

 

Jogger czy runner? Co nas motywuje do biegania?


Opublikowane w pon., 22/07/2013 - 10:30

Mimo że panuje coraz większa moda na bieganie, to jednak wciąż mało osób uprawia jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Według Ministerstwa Zdrowia zaledwie 10 procent dorosłych oraz 30 procent dzieci i młodzieży uprawia jakiekolwiek formy ruchu, których intensywność zaspokaja potrzeby organizmu. Narodowy Plan Zdrowia zakłada zwiększenie tych liczb. Bieganie wydaje się idealną i naturalną formą aktywności człowieka, które może w tym pomóc. 

Według Georga Seehana twórcy filozofii biegania, można rozróżnić trzy typy osób uprawiających taką formę aktywności. Jest to: 

  • Jogger ? człowiek, który biega dla zdrowia, chęci zrzucenia zbędnych kilogramów albo też z panującej mody. Ten typ przebiega z reguły krótkie dystanse, do 5 km kilometrów dziennie. 
  • Racer (ścigacz) ? dla którego w bieganiu najważniejsze są zawody i możliwość rywalizacji z innymi.
  • Runner (biegacz) ? dla tego typu liczy się bieg sam w sobie. Większą rolę odgrywa psychika niż wysiłek fizyczny. Jest to sposób na rozwój osobisty. 

 

Istnieje też grupa ludzi, którzy biegają z powodów religijnych, traktując wysiłek jako rodzaj modlitwy i ascetyzmu. Uczestniczą w kilkunastodniowych pielgrzymkach biegowych do miejsc świętych. W Polsce np. taki bieg organizuje Straż Miejska w Łodzi i odbywa się od pod hasłem ?W Dzień Matki do Matki?. Jest to bieg w formie sztafety do wybranych Sanktuariów Maryjnych. Rozpoczyna się zawsze 26 maja w dzień Matki. Odbyło się już sześć takich pielgrzymek. Pierwsza w 2008 roku prowadziła do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. Natomiast tegoroczna do Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. Jeszcze bardziej znaną pielgrzymką biegową jest ta z Bytowa do Jasnej Góry. Pątnicy mają do pokonania 500 kilometrów. Trasa jest również przemierzana w formie sztafety.

Po co biegamy?

Autorzy książki ?Bieganie: sposób na zdrowie? przeprowadzili w latach 1998-2000 badania ankietowe wśród amatorów biorących udział w Maratonie Wrocławskim i Maratonie Warszawskim. Badaniem objęto 83 kobiety i 272 mężczyzn. Zadano im następujące pytanie: Dlaczego podejmujesz wysiłek w treningu wytrzymałościowym? Dlaczego startujesz w maratonach? Jakie korzyści zdrowotne odnosisz z treningu wytrzymałościowego? Wśród kobiet większość odpowiedzi to kontrola masy ciała (87,5%), dobre samopoczucie po ćwiczeniach (86,6 %), wzrost energii (86%), rozwój lokomocyjnej siły mięśniowej (84,3 %), korzystny wpływ na pracę serca ( 81,3%), wzrost odporności na stres (80,5 %). Wśród mężczyzn natomiast najczęściej padały odpowiedzi: rozwój lokomocyjnej siły mięśniowej (84,7 %), wzrost energii (83%), korzystny wpływ na pracę serca (81,9%), kontrola wagi ciała (81,8%), dobre samopoczucie po ćwiczeniach (81,7%).   

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy dorosły mężczyzna w celu utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej powinien szybkim krokiem maszerować przez półtorej godziny zaś kobieta przez godzinę. Natomiast w naszym kraju, jeszcze na początku lat 90. Zbigniew Cendrowski w ?Dekalogu Zdrowego Życia? napisał: ?każdy człowiek, a szczególnie nie pracujący fizycznie powinien ćwiczyć co naj­mniej 3 razy w tygodniu, a co najmniej 30 mi­nut każdego treningu powinno być tak inten­sywne, by tętno wynosiło 130?. Jego zasada 3X30X130 wciąż jest praktykowana przez wielu amatorów zdrowego trybu życia. 

Według Jerzego Maciantowicza i Pawła Nowaka wysiłek fizyczny można uprawiać przez całe życie. Ma on zbawienny wpływ na wszystkie narządy wewnętrzne. Ważne jest dotlenienie wszystkich części naszego ciała. Taką możliwość daje tylko długotrwały wysiłek, np. spokojny bieg lub marsz. Zbyt mała pojemność życiowa płuc powoduje zmniejszony dopływ tlenu do mózgu i serca. Rozwinąć pęcherzyki płucne może tylko ruch, najlepiej wytrzymałościowy i systematyczny.

Nieważne tak naprawdę, co nas motywuje, ważne że dzięki temu możemy dbać o swoje zdrowie. Zwłaszcza , że społeczeństwo w naszym kraju robi się coraz starsze i już w 2030 roku co czwarty Polak będzie miał około 65 lat. 

RZ

  Źródła:

http://www.mz.gov.pl/
Zbigniew Cendrowski ? Dekalog Zdrowego Życia?
Jerzy Maciantowicz, Paweł Nowak, Bieganie : sposób na zdrowe życie?

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce