Lekarz ratownik radzi: Bieg to zdrowie, ale wymaga zdrowia


Opublikowane w pt., 23/08/2013 - 14:51

Jakie schorzenia dyskwalifikują Nas ze sportu biegowego? Jak zachować się podczas biegu, gdy poczujemy się źle? Jak współpracować z lekarzem pomagającym Nam podczas biegu?  Na te i inne pytania odpowiedzą w najbliższych dniach i tygodniach lekarze ratownicy z Ratownictwa Medycznego FANTOM. Dziś pierwsza odsłona cyklu ?Ratownik radzi?. Głos ma dr Michał Dudek. Polecamy!

Jakie problemy zdrowotne kategorycznie dyskwalifikują Nas z biegów?

Osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia takie jak zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, wady zastawkowe, schorzenia układu oddechowego, cukrzycę i inne choroby przewlekłe powodujące ograniczenie wydolności fizycznej, powinny w zależności od swojej kondycji dostosować rodzaj wysiłku do swojej aktualnej formy -może to być na przykład spacer na świeżym powietrzu lub marsz Nordic Walking. Osoby takie powinny skonsultować się z lekarzem, aby określić jaką aktywność fizyczną aktualnie mogą wykonywać ? część z nich nie będzie mogła niestety biegać.

Kolejną grupą osób są osoby z otyłością oraz schorzeniami układu kostno-stawowego. Biorąc pod uwagę obciążenia podczas biegania, ten sposób aktywności fizycznej może być przeciwwskazany.

Załóżmy, że do tej pory nie mieliśmy problemów ze zdrowiem, wyniki badań też są satysfakcjonujące. Startujemy. Tymczasem podczas biegu poczujemy się źle. Co zrobić w takim momencie? Jak dać znać, że potrzebujemy pomocy?

Należy bezwzględnie przerwać bieg. Usiąść lub położyć się z zacienionym miejscu. Następnie poinformować kogoś w pobliżu o swoich dolegliwościach i poprosić o wezwanie pomocy medycznej. Dobrze jest poprosić, aby osoba wzywająca pomoc lub ktokolwiek z otoczenia pozostali przy nas do czasu przybycia ratowników.

Michał Dudek

Wydział lekarski ukończył w 2004 roku. Od początku związany z Ratownictwem Medycznym FANTOM i Bielskim Pogotowiem Ratunkowym, gdzie pracuje jako lekarz koordynator. W 2012 ukończył specjalizację i uzyskał tytuł Specjalisty Medycyny Ratunkowej. W trakcie specjalizacji odbył staż specjalizacyjny w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu - Centrum Urazowe Zainteresowania Motoryzacja. Prywatnie zapalony sportowiec. Startuje w Festiwalu Biegowym. Wraz z zespołem FANTOMA będzie zabezpieczał tegoroczną imprezę w Krynicy.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce