Magnez pomaga zachować młody umysł na lata

 

Magnez pomaga zachować młody umysł na lata


Opublikowane w śr., 04/03/2015 - 09:31

Zwykło się mówić, że im człowiek starszy, tym mądrzejszy. Ma to związek z życiowym doświadczeniem, którego przybywa nam z każdym dniem. By jak najdłużej cieszyć się sprawnym umysłem należy o niego dbać m.in. przez dostarczanie mu niezbędnych substancji odżywczych. Należy do nich magnez, nazywany prze lekarzy „królem życia”. 

Najnowsze wyniki badań opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition informują, że dieta bogata w magnez zapobiega demencji i spowalnia proces starzenia się mózgu. Według ekspertów Clinical Nutrition spożywanie magnezu w ilościach od 600 mg do nawet 1000 mg dziennie może zapobiegać chorobie Alzhaimera.

Wpływ tego życiodajnego pierwiastka na sprawność naszego umysłu rozpoczyna się już w okresie prenatalnym. Magnez bardzo aktywnie uczestniczy w budowie kory mózgowej w okresie rozwoju płodu. W pierwszym etapie życia jest bardzo ważny w procesie tworzenia neuronów, ale także później jego zawartość koreluje ze wzrostem i rozwojem nowych synaps w mózgu. Jest niezbędny w regulacji przewodzenia impulsów nerwowych, zarówno w obrębie poszczególnych komórek nerwowych (neuronów) jak i pomiędzy nimi. Odpowiada za ich właściwą stabilizację. Zapewnia prawidłowe przewodzenie impulsów elektromagnetycznych wzdłuż komórki nerwowej, co z kolei warunkuje dobrą pracę układu nerwowego. Magnez przeciwdziała nadmiernemu uwalnianiu neuroprzekaźników i tym samym pomaga zachować równowagę w stresujących sytuacjach.

Jego odpowiednia wartość łagodzi objawy zmęczenia, podnosi wydolność organizmu oraz usprawnia koncentrację w czasie pracy i codziennych aktywności.

Magnez lekiem na całe zło?

Tak, w formie zsyntetyzowanego związku L-treonianu magnezu (MgT). Międzynarodowy zespół naukowców, działający pod przewodnictwem dr Guosong Liu, dowiódł niedawno, że w takiej postaci pierwiastek ten może odwrócić zmiany w mózgu spowodowane przez przypadłości neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera i zaniki pamięci spowodowane wypadkami.

Lekarze nie mają wątpliwości, że codziennie dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości magnezu (np. pijąc wodę wysokozmineralizowaną) realnie wpływa na poprawę aktywności synaps odpowiedzialnych za pamięć, zmniejsza czas reakcji na bodźce dnia codziennego, spowalnia procesy starzenia, pozwala na długo cieszyć się młodym, sprawnym umysłem i ogólnym dobrym samopoczuciem.

źródło: Akademia Zdrowia Muszynianki

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce