Masz siedzącą pracę? Bieganie to dla Ciebie za mało

 

Masz siedzącą pracę? Bieganie to dla Ciebie za mało


Opublikowane w czw., 17/07/2014 - 13:15

Pamiętacie o tym, że siedzenie szkodzi? Ten tekst najlepiej przeczytać na stojąco.

Niedawno pisaliśmy o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą przesiadywanie przed telewizorem lub ekranem komputera. Niemieccy naukowcy dowodzili, że zbyt długi czas spędzany przed ekranami przyczynia się do wzrostu zachorowalności na niektóre typy nowotworów. Na początku lipca pojawiły się wyniki dwóch innych badań, które poszukiwały zależności pomiędzy długością siedzenia w ciągu dnia, a dobroczynnym wpływem aktywności fizycznej na organizm.

Pierwsze z nich zostało oparte o historyczne dane dotyczące 1304 mężczyzn. Dane dotyczyły lat 1981 – 2012. Oczywistym ich wnioskiem był fakt, że czas spędzany na siedząco: w samochodzie, autobusie, za biurkiem, przed telewizorem, ma istotny i zarazem zgubny wpływ na poziom trójglicerydów, cholesterolu i na wagę. U osób prowadzących siedzący tryb życia zanotowano wyższy wskaźnik BMI i większą zawartość tkanki tłuszczowej. Jednak zdaniem tego zespołu badawczego, wiele negatywnych zmian w organizmie można spowolnić dzięki wydłużeniu czasu poświęcanego aktywności fizycznej.

Niestety drugie badania wykonane w UT Southwestern Medical Center przytaczają nieco mniej optymistyczne dane. Ten zespół naukowców obserwował 2223 osoby i badał, czy skutki długotrwałego siedzenia można odwrócić aktywnością fizyczną. Okazało się, że siedzenie przez 2 godziny wyrządza tyle szkody, ile korzyści dla organizmu przynosi 20 minut ćwiczeń. 6 godzin siedzenia zniweczy korzyści z całej godziny ćwiczeń.

Jeśli więc biegamy przez godzinę po pracy, lub np. do pracy, a cały dzień spędzamy siedząc, tracimy cały wypracowany efekt, przynajmniej w obszarze wydolności krążeniowo-oddechowej. Bieganie nie wystarczy, żeby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku.

– Jeśli utkniesz przy biurku, zmieniaj pozycję, wstawaj, porozciągaj się, pochodź w czasie rozmowy telefonicznej – radzi dr Jacquelyn Kulinski, kierownik badania i dodaje, że warto szukać aktywności w codziennych zadaniach. Wybierać schody zamiast windy, zamienić krzesło przy biurku na piłkę, wyjść na spacer podczas lunchu. Każdy rodzaj aktywności ma znaczenie.

IB

źródła: (1), (2)

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce