Nawet jogurt z ekstra białkiem nie zastąpi zbilansowanej diety

 

Nawet jogurt z ekstra białkiem nie zastąpi zbilansowanej diety


Opublikowane w pt., 15/01/2016 - 14:38

„Zbuduj w sobie męską siłę” - tym hasłem reklamowym firma Bakoma od początku roku promuje swój nowy jogurt. Produkt wyróżnia się tym, że jest adresowany do aktywnych mężczyzn. Jego skład został tak zbilansowany, że zawiera w sobie dwukrotnie więcej białka niż mleko. Czy to pomoże - jak sugerują producenci - w utrzymaniu spożywającym go mężczyznom odpowiedniej masy ciała i zapobieżeniu nadmiernemu przybieraniu na wadze?

– To nie takie proste – studzi emocje Weronika Weremko-Oszuścik dietetyk z poradni Dietetyk 4U.

Kto z nas nie marzy o tym, by bez wysiłku osiągnąć formę atlety. Jedni chcą mieć wyrzeźbiony na brzuchu sześciopak zamiast oponki, drudzy rozbudowaną klatkę piersiową. Są tacy, co daliby się pokrajać, by posiadać siłę Mike Tysona, inni by mieć szybkość Usaina Bolta.

Specjaliści nie pozostawiają jednak złudzeń. Bez zoptymalizowanej diety i regularnych treningów nie będziemy mieć postury Pudzianowskiego, ani nie pobijemy rekordu świata na 100 metrów. Spożywanie suplementów diety, czy produktów takich jak wspomniany jogurt nie wystarczy.

Ideą twórców Bakoma Men było zwrócenie uwagi na to, że każdy mężczyzna prowadzący aktywny tryb życia potrzebuje dodatkowego źródła protein. „Białka pełnią podstawowe funkcje budulcowe w naszym organizmie, są podstawową strukturą wszystkich żywych komórek” – zauważają producenci.

Weronika Weremko-Oszuścik przypomina też o roli białka po zakończeniu treningu. – Zawarte w nim aminokwasy są niezbędne do regeneracji włókien mięśniowych, które ulegają uszkodzeniu (mikrourazy) w czasie długotrwałego wysiłku.

Czy Bakoma Men jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby poddanego intensywnemu treningowi męskiego organizmu? Według zapewnień producenta 100 gr. jogurtu zawiera aż 8 gr. białka. To nawet dwa razy więcej niż znajdziemy w przetworach mlecznych konkurencji. – Ale jeden taki jogurt wypity po wysiłku to wciąż za mało – przekonuje Weremko-Oszuścik.

Jej zdaniem osoby aktywne fizycznie powinny spożywać w pełni zbilansowana dietę, najlepiej przygotowaną przez specjalistę. – Taki jogurt to może być dodatek, uzupełnienie, po który będziemy sięgać od czasu, do czasu – zauważa. Nasza ekspertka wskazuje również, że serwowane przez producentów przetworów mlecznych jogurty owocowe są słodzone dużą ilością szkodliwego cukru, a maliny, morele, czy truskawki występują w nich w śladowych ilościach.

Być może alternatywą może być jogurt naturalny, który samodzielnie wzbogacimy o płatki owiane i świeże owoce? Weremko-Oszuścik przypomina, że najlepiej przyswajalnym źródłem białka jest mięso, choć i wegetarianie nie muszą rezygnować z uprawiania sportu. – Przygotowanie diety to za każdy razem sprawa indywidualna. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wagę, wzrost, intensywność treningu zawodnika.

Jest nawet algorytm pomagający wyliczyć całkowite zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku białka, u zawodnika trenującego 2-3 razy w tygodniu jest to 1,2g białka na każdy kilogram masy ciała.

Poradnia Dietetyk 4U jest partnerem Karty Biegacza Festiwalu Biegowego. Korzystając niej można dostać nawet 20% zniżki na indywidualne poradnictwo dietetyczne. Szczegóły TUTAJ.

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce