Odżywianie biegacza: Witaminy i minerały cz. 1

 

Odżywianie biegacza: Witaminy i minerały cz. 1


Opublikowane w wt., 28/04/2015 - 11:09

Karol Nowakowski, ekspert Festiwalu Biegów: Bez wątpienia prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych elementów determinujących sukces w sporcie. Ważną cechą właściwej diety jest zaś dostosowanie jej do uprawianej dyscypliny sportu. 

Nie jestem dietetykiem z dyplomem, ale interesuję się żywo tematyką żywienia w sportach wytrzymałościowych, co wynika z moich potrzeb trenerskich i moich ogólnych zainteresowań. Prawidła w tym zakresie wdrażam w pracę z moimi podopiecznymi. Chyba z dobrym skutkiem. Dlatego chciałbym podzielić się z Wami kilkoma osobistymi refleksjami i zagadnieniami z obszaru odżywiania biegaczy, tak od strony teoretyczno-praktycznej jak i własnych obserwacji.

Właściwe odżywianie odgrywa nie mniejszą rolę w szkoleniu sportowca jak sam trening i ma bezpośredni wpływ na jego osiągnięcia. Mówi się, że swoją „siłę” biegacz wykuwa na treningach, ale „moc” wydobywa z kuchni. Zgadzam się z tym w pełni. Co więcej, uważam, że dotyczy to każdego, bez względu na prezentowany poziom - tak samo mistrza kraju w półmaratonie jak i amatora, który chce walczyć o pokonanie granicy 40 minut na 10 km. Rzecz jasna obaj zawodnicy prezentują inny poziom sportowy, biegają na różnych pułapach wynikowych, ale pamiętajmy, że każdy z nich wykonuje dużą pracę fizyczną, podobnie intensywną i adekwatną do swoich aktualnych możliwości. Ich organizmy mają często zbliżone zapotrzebowanie energetyczne.

Oczywiście nie możemy w pełni równać sportowców amatorów z profesjonalistami, Ci drudzy muszą tak komponować swoją „dietę”, by sprostać dodatkowym wymaganiom żywieniowym narzuconym przez ostry trening i niebotyczne - nie oszukujmy się – obciążenia. Szczególnie, że te łączone są z dużym obciążeniem psychicznym (praca pośpiech, codzienny stres, oczekiwania i nawał obowiązków rodzinnych), co stawia wiele dodatkowych wymagań. Niemniej uważam, że zarówno dla amatorów i wyczynowych biegaczy aspekt prawidłowego odżywiania i ogólne zasady zdrowego żywienia są bardzo ważne i podobne.

Co tworzy naszą dietę?

Do podstawowych składników pokarmowych należą:

  • węglowodany
  • białko
  • tłuszcz
  • witaminy
  • substancje mineralne – minerały, sole mineralne, elektrolity

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce