Pot - śmierdząca sprawa, która dużo mówi o organizmie

 

Pot - śmierdząca sprawa, która dużo mówi o organizmie


Opublikowane w czw., 07/04/2016 - 09:29

O konieczności odpowiedniego nawadniania organizmu podczas treningów i zawodów powinien wiedzieć każdy nawet niezbyt doświadczony biegacz. Szczególnie dotyczy to maratończyków startujących w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że podczas skrajnego wysiłku fizycznego tracimy wraz z potem nie tylko wodę, ale i cenne elektrolity. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze uzupełnimy braki jedynie zwykłym napojem izotonicznym.

Elektrolity takie jak sód, potas, wapń, oraz magnez są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, a zwłaszcza układu nerwowego i mięśniowego. Ich niedobór może mieć poważne konsekwencje. I tu nie chodzi tylko o obniżenie wydajności organizmu podczas biegu. W dłuższej perspektywie grozi nam zaburzenia pracy serca, omdlenia, konwulsje, paraliż oraz łamliwość kości.

Naukowcy z madryckiego Uniwersytetu Camilo José Cela pochylili się w głównej mierze nad kwestią sodu. Jest on bardzo ważnym składnikiem, który w olbrzymich ilościach tracimy podczas wielogodzinnego biegu, jakim jest np. maraton. Jeśli go nie uzupełnimy i jego poziom we krwi spadnie poniżej 135 mmol, możemy sprawić sobie hiponatremię, która w ciężkich przypadkach może spowodować obniżenie lub utratę świadomości, omamy, śpiączkę, a nawet śmierć.

Specjaliści z hiszpańskiej uczelni postanowili przyjrzeć się problemowi dogłębnie. Podczas jednego z biegu przeanalizowali utratę elektrolitów u 51 maratończyków. Sprawdzili zarówno stężenie sodu w pocie zawodników jak i w ich krwi.

Co się okazało? Pierwsza analiza pozwoliła naukowcom sklasyfikować biegaczy na trzy grupy. Jedni wypocili wraz z wodą wysoką, drodzy średnią, trzeci zaś niska ilość sodu. Druga analiza – pobrana z próbek krwi – doprowadziła z kolei do bardzo ciekawego odkrycia. Okazało się, że osoby, u których zauważono wysokie stężenie elektrolitów w pocie (można to stwierdzić choćby po słonych smugach na koszulce), miały niższy poziom elektrolitów we krwi. Działo się to pomimo prawidłowego nawodniania i spożywane przez zawodników takiego samego i w tej samej ilości jedzenia jak ich rywale.

Do czego nas to prowadzi? - Stężenie elektrolitów w pocie jest istotnym czynnikiem do przewidywania zapotrzebowania na sód naszego organizmu podczas uprawiania sportu, zwłaszcza, jeśli wchodzą w grę zawody wytrzymałościowe takie jak maratony – powiedziała Beatriz Lara z Uniwersytetu Camilo José Cela. Jej zdaniem osoby, które tracą podczas wysiłku dużo sodu powinny oprócz izotoników zażywać specjalne tabletki, które uzupełnią niedobory elektrolitów.

MGEL

Źródło


Dofinansowano z Funduszu Prewencyjnego PZU


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce