PRICE – czyli 5 przykazań w przypadku kontuzji

 

PRICE – czyli 5 przykazań w przypadku kontuzji


Opublikowane w wt., 10/09/2013 - 15:41

Podczas Festiwalu Biegowego z ogromnym zainteresowaniem spotkał się panel „Jak skutecznie zapobiec kontuzjom: leczenie, trening i regeneracja” w ramach „Forum, Zdrowie, Sport, Pieniądze”. Temat omawiał dr Szczepan Wiecha.

Tak już jest, że jedną z rzeczy na których najlepiej znają się biegacze to dieta, trening, anatomia i urazy. Nie spotkaliśmy jeszcze na swojej drodze biegacza, któremu nigdy nic by się nie przydarzyło. Dlatego dr Szczepan Wiecha na początku uporządkował wiedzę wszystkich zainteresowanych dzieląc kontuzje na zmęczeniowe i urazowe.

Ekspert określił, że główną przyczyną urazów są coraz dłuższe treningi i coraz większe problemy ze zdrowiem. Podczas panelu słuchacze mogli dowiedzieć się, że kontuzje zmęczeniowe wynikają z nadmiernej eksploatacji organizmu. Ze zbyt sztywnego trzymania się planu treningowego, w efekcie czego dochodzi do „zarzynania organizmu”.

- Często biegacze, mimo naciągnięć wychodzą na trening, bo akurat dziś muszą przebiec "x" kilometrów zgodnie z rozpiszą, zamiast posłuchać swojego organizmu i dać mu odpocząć - mówić dr Wiecha dodając, że kontuzje zmęczeniowe pojawiają się stopniowo, a ich przyczyną może być także zła technika biegu. 

W wypadku kontuzji urazowej, np. stłuczenie, skręcenie warto zachować zasadę PRICE, o której mówi dr Szczepan Wiecha. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów:

- Protection (zabezpieczenie miejsca, które doznało urazu)

- Rest (odpoczynek)

- Ice (chłodzenie)

- Compression  (ucisk)

- Elevation (uniesienie)

Zdaniem dr. Wiecha „najgorsze jest wsadzenie nogi lub ręki w gips, jeśli nie ma złamania”. Według eksperta najlepszą metodą na kontuzje jest zapobieganie im. Możemy to zrobić poprzez stretching, trening motoryczny, regenerację powysiłkową, odnowę biologiczną oraz dietę.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce