Ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia 13 rodzajów raka

 

Ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia 13 rodzajów raka


Opublikowane w śr., 18/05/2016 - 17:03

Chociaż wydaje się, że biegają już niemal wszyscy, to jednak 31% ludzi na świecie i aż 51% Amerykanów nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. Tymczasem większa dawka rekreacyjnego ruchu może mieć realny wpływ na obniżenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Według badań przeprowadzonych na kohortowej grupie 1,4 mln uczestników, aktywni są o 7% mniej narażeni na takie choroby. Gdy jednak wzięto pod uwagę wpływ aktywności na 26 nowotworów, aż w trzynastu przypadkach wyniki okazały się  jeszcze bardziej optymistyczne.

Ruch pozwala zredukować ryzyko zachorowania na raka przełyku o 42%, raka wątroby o 27%, płuc o 26%, nerek o 23%, żołądka o 22%, trzonu macicy o 21%, białaczki szpikowej o 20%. O 17% mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia szpiczaka mnogiego, o 16% okrężnicy, o 15% nowotworów głowy i szyi. Aktywność oznacza również obniżone zagrożenie rakiem odbytu (13%), pęcherza (13%), piersi (10%).

Ten związek między ruchem, a zapadalnością na nowotwory pozostał w mocy nawet, gdy wzięto pod uwagę BMI i palenie papierosów. Zdaniem autorów badania, nie można jednak wykluczyć wpływu na taki stan rzeczy innych czynników i diety. Poziom aktywności był określany według subiektywnej oceny uczestników badania, mógł więc być obarczony błędem.

Wpływ innych czynników został uwidoczniony w wynikach wskazujących na 5-procentowy wzrost ryzyka rozwoju prostaty oraz o 27% większe ryzyko wystąpienia czerniaka. Ten ostatni wzrost został zanotowany w regionie USA o wysokim poziomie promieniowania słonecznego.

Jak każde badania, także i te wymagają dalszych analiz. Niemniej mniejsze ryzyko zachorowania na 13 rodzajów nowotworów to dobry powód, by pójść pobiegać.

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2521826

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce