Ruszaj się, dłużej będziesz młody

 

Ruszaj się, dłużej będziesz młody


Opublikowane w pon., 01/09/2014 - 16:59

Z wiekiem wiele codziennych czynności staje się kłopotem. Zmniejsza się sprawność układu ruchu oraz ruchomość stawów. Pojawia się osteoporoza i inne schorzenia mięśni i kości. Wzrasta też ryzyko kontuzji, podatność na złamania, skręcenia i zwichnięcia. Z tego powodu niektórzy seniorzy rezygnują z aktywności fizycznej. Tymczasem najnowsze badania amerykańskich naukowców dowodzą, że to nie proces starzenia się jest przyczyną tych dolegliwości, a brak ruchu.

Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do przedwczesnego starzenia się organizmu, jak i odpowiada za większość problemów zdrowotnych, które na ogół przypisujemy starzeniu się.

Mamy wpływ na stan układu mięśniowo-kostnego i ogólne zdrowie, taki wniosek wyciągnęli naukowcy po przebadaniu sportowców w wieku 65 i więcej lat. Okazało się, że trening naprawdę ma znaczenie, ale musi być wszechstronny. Wytrzymałość rozwijana m.in. dzięki bieganiu, wzmacnia układ krwionośny, oddechowy i ma wpływ na układ ruchu. Pomaga też w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu. Zalecana dawka takiego treningu to od 150-300 minut ruchu w tygodniu, ale sportowcy w zaawansowanym wieku powinni podzielić ten czas na 10-30 minutowe sesje.

Natomiast trening siłowy rozwija siłę mięśni, redukuje ryzyko kontuzji i powstrzymuje osłabienie kości. Dzięki temu jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na złamania i inne poważne urazy, które uniemożliwiają aktywność fizyczną, a w dłuższym okresie czasu pogarszają jakość życia.

Zdaniem naukowców nie należy zapominać o zaniedbywanym często treningu elastyczności i równowagi. To dzięki elastyczności zwiększa się zakres ruchu i zmniejsza się ryzyko uszkodzeń w obrębie kości.

Starsi sportowcy, chcąc utrzymać swoje mięśnie i kości w dobrym stanie powinni też pilnować swojej diety. Autorzy badania zalecają 1-1,5g białka na każdy kilogram masy ciała i 6-8g/kg węglowodanów.

IB

Źródło

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Co zrobić, gdy nasze dziecko nie chce uprawiać sportu?

Co zrobić, gdy nasze dziecko nie chce uprawiać sportu?

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Co zrobić, gdy nasze dziecko nie chce uprawiać sportu?

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Co zrobić, gdy nasze dziecko nie chce uprawiać sportu?

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce