Sól wcale nie pomaga w bieganiu - twierdzą naukowcy

 

Sól wcale nie pomaga w bieganiu - twierdzą naukowcy


Opublikowane w czw., 16/04/2015 - 16:15

Wśród biegaczy i innych sportowców wytrzymałościowych rozpowszechniona jest opinia, że sól może być pomocna. Startujący w zawodach wierzą, że powinni uzupełniać ubytek sodu, który następuje wraz intensywnym poceniem się. Uważają również, że sól może zmniejszyć ilość potu. Czy tak jest w rzeczywistości?

Edward Weiss, naukowiec z Uniwersytetu Saint Louis i zapalony kolarz postanowił przyjrzeć się bliżej temu problemowi i poddał w wątpliwość przekonania sportowców. W udowodnieniu jego tezy pomógł eksperyment z udziałem 11 sportowców.

Uczestniczyli oni w podwójnej ślepej próbie, co oznacza, że nie byli świadomi, kiedy przyjmowali sól, a kiedy placebo. Ich zadanie polegało na udziale w 2-godzinnej sesji ćwiczeń. Utracili w tym czasie 2 litry płynów pod postacią potu. Raz otrzymywali 1800mg sodu, a raz placebo. Efekty zostały szczegółowo sprawdzone i okazało się, że różnicy nie było.

Suplementy z sodem nie wpłynęły na termoregulację organizmu, struktura potu i jego inne parametry nie uległy zmianie. Naukowcy nie zauważyli również żadnej różnicy w temperaturze ciała, w stopniu odwodnienia ani w dryfcie tętna, czyli jego wzroście wraz z wysiłkiem. Przyjmowanie dodatkowej porcji soli nie przełożyło się również na parametry samych ćwiczeń. Próba nie była liczebnie duża, ale taki wynik powinien dać do myślenia.

Autorzy badania zalecają ostrożność w przyjmowaniu soli lub suplementów zawierających sód. W diecie przeciętnego człowieka już jest zbyt dużo soli, a sód zawarty w napojach sportowych, pastylkach i innych suplementach diety, tylko zwiększy ten nadmiar o dodatkowe miligramy. To zaś w dłuższym okresie czasu może się negatywnie odbić na zdrowiu.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce