Sportowcy mają problemy ze snem. A to wpływa na ich wyniki

 

Sportowcy mają problemy ze snem. A to wpływa na ich wyniki


Opublikowane w pt., 20/05/2016 - 20:03

Odpowiednia regeneracja jest obok profesjonalnego treningu i diety podstawą odniesienia sukcesu w sporcie. O tym wiedzą nawet juniorzy. Tymczasem okazuje się, że bardzo duża część zawodowych sportowców ma problem ze snem. Pokazują to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii i Klinikę Snu Oivauni.

Naukowcy z tych placówek przeanalizowali ankiety 107 profesjonalnych sportowców, w których wypowiadali się oni na temat jakości swojego snu. Okazało się, że co czwarty z nich ma jakieś w tej kwestii zaburzenia. Jedni mieli problem z zasypianiem, drudzy chrapali, inni z kolei cierpieli na bezdech.

Ponadto, większość sportowców spała zbyt krótko, a co szósty stosował tabletki nasenne. Co ciekawe wszyscy z ankietowanych zdawali sobie sprawę, że dobry sen jest korzystny dla ich zdrowia, a jedna czwarta z nich stwierdziła, że dzięki odpowiednim wskazówkom dotyczącym poprawy jakości snu mogliby uzyskiwać lepsze wyniki sportowe.

- Musisz spać, jeśli chcesz odnieść sukces – mówi docent Henri Tuomilehto, specjalista od snu i kierownik badań. Jego zdaniem, aby dostać się na szczyt trzeba być utalentowanym, ciężko trenować i odpowiednio się regenerować. – Dobra regeneracja wymaga dobrze przespanej nocy – zauważa naukowiec.

W ciągu ostatnich czterech lat, Tuomilehto pomagał w leczeniu zaburzenia snu ponad 500 fińskich sportowców, ostatnio pracuje m.in. z piłkarzami  zespołu HJK, hokeistami drużyn Jokerit oraz sportowcami  przygotowującymi się do  startu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Źródło:

Journal of Sports Sciences

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce