Z wiekiem rosną możliwości ultramaratończyków

 

Z wiekiem rosną możliwości ultramaratończyków


Opublikowane w ndz., 16/03/2014 - 21:02

Zawodowi sprinterzy swoje największe sukcesy osiągają tuż po dwudziestce. Średniodystansowcy też nie mogą liczyć na regularne wygrane po 25 roku życia. Nawet biegacze na dystansie 10 km, najszybsi są przed „trzydziestką”. Co mają zrobić później?

Według naukowców z Uniwersytetu Sao Paulo, wyjście jest tyko jedno. Trzeba zacząć startować w ultramaratonach na dystansach od 80 do 5000 km. Uczeni przeanalizowali wiek i szybkość ultramaratończyków, którzy znaleźli się w czołówce różnych biegów na świecie w okresie od 1971 do 2012 r.

Badanie ma unikatowy charakter, ze względu na liczbę danych statystycznych poddanych analizie. Jest to również pierwsze badanie biorące pod uwagę wiele różnych ultramaratonów, bez względu na ich indywidualną specyfikę.

W analizowanym okresie pojawiło się wiele nowych imprez rozgrywanych na dystansie 80 km i ok. 1600 km. Z ogólnych obserwacji wynika, że wraz ze wzrostem kilometrażu imprezy rośnie wiek najszybszych zawodników tej imprezy. Podobną zależność widać również u pływaków, triatlonistów i kolarzy. Jednak wnikliwe analizy statystyczne prowadzą do nieco bardziej skomplikowanych wniosków.

W ciągu ponad 40 lat, zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy z elity poprawili swoje tempo na dystansie 160 km, ale tylko panie zwiększyły szybkość pokonywania 80 km, a w przypadku ultramaratonów ponad 1500-kilometrowych panowie wyraźnie zwolnili.

Rośnie też wiek najszybszych ultrabiegaczy. Na dystansie 80 km, czołówka biegaczy jest w wieku 35 lat. Jeśli do pokonania dochodzi kolejne 80 km, wtedy większe szanse na lepszy wynik mają mężczyźni o cztery lata starsi. Natomiast biegacze po czterdziestce powinni wystartować w długim i męczącym biegu 1600-kilometrowym.

Na takim dystansie najlepiej radzą sobie zawodniczki w wieku 43 lat i 48-letni biegacze. Wiek zawodników pierwszej dziesiątki ultramaratonów systematycznie rośnie. Pokonywanie ekstremalnego dystansu może być sposobem na uzyskiwanie dobrych wyników i cieszenie się startami w imprezach przez długie lata treningów biegowych.

IB

źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3935130

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce