Zmienimy godziny posiłków dzięki... muszkom owocówkom

 

Zmienimy godziny posiłków dzięki... muszkom owocówkom


Opublikowane w pon., 16/03/2015 - 10:16

To co jemy, jest równie ważne, jak pora posiłków. Taka zależność występuje zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zdrowe serce. Do takiego wniosku doszli naukowcy z San Diego po przebadaniu muszek owocówek.

Te owady nie kojarzą się najlepiej. Najczęściej myślimy o nich w kontekście pozbycia się tych kłopotliwych gości z owoców w kuchni. Jednak od czasu Gregorego Mendla, który za ich pomocą stworzył podstawy teorii dziedziczenia genów także u ludzi, z powodzeniem zastępują nas w laboratoriach.

Nie inaczej było i tym razem. Muszki owocówki w różnym wieku zostały podzielone na dwie grupy. Jedna jadła przez całą dobę, druga miała ograniczony czas posiłków do 12 godzin. Po trzech tygodniach muszki, które nie mogły podjadać późnym wieczorem i nocą, lepiej spały, mniej przytyły i co najważniejsze miały zdrowsze serca. Wolniej się również starzały.

Korzyści z ograniczonego czasem dostępu do jedzenia odczuwały zarówno młode osobniki, jak i dojrzałe. Warto jednak wiedzieć, że cykl życia takiej muszki wynosi 60 dni.

Wprawdzie ludzie jadają bardziej urozmaicone posiłki i prowadzą nieco inny tryb życia niż owady, jednak zdaniem autorów tego badania, wcześniejsze obserwacje na ludziach i ich najnowsze eksperymenty na muszkach owocówkach pozwalają wyciągnąć wiosek, że osoby preferujące wieczorne i nocne posiłki są bardziej narażone na wystąpienie u nich chorób serca niż ci, którzy ostatni posiłek dnia zjadają wcześniej.

Chociaż to dopiero początek badań nad związkiem pomiędzy porą przyjmowania posiłków a zdrowym sercem, naukowcy są dobrej myśl. „Ograniczenie czasu przeznaczonego na jedzenie w ciągu doby, nie wymagałoby drastycznych zmian w trybie życia, wystarczyłoby zmienić godziny” - napisali w swoim raporcie.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce