14. Półmaraton Marzanny biegnie po rekord! W niedzielę Kraków pomaga dzieciom!


Do tej pory swój udział opłaciło 4,5 tys. osób - o 800 osób więcej niż ukończyło bieg w ubiegłym roku. To frekwencja, którą może pochwalić się tylko część biegów w Polsce, a zapisy wciąż trwają!

W ramach 14. edycji Półmaratonu Marzanny i 3. Biegu z Dystansem dla Małych Serc znów będzie można pomagać przez bieganie. Prowadzona jest zbiórka pieniędzy na Fundację Schola Cordis działającą przy oddziale kardiochirurgii dziecięcej w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy współpracować z Fundacją Schola Cordis – mówił na spotkaniu zapowiadającym imprezę Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza „Dystans”. – Chcemy w tym roku pobić kolejny rekord. Wcześniej nikt w Polsce nie zebrał takiej kwoty na cele charytatywne w czasie biegów, jak my, a na naszych ubiegłorocznych biegach - Półmaratonie Marzanny, Krakowskim Biegu Niepodległości i Krakowskim Bieg Sylwestrowym - zebraliśmy prawie 300 tys. złotych. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie to jeszcze większa kwota – dodał Żyła.

Na to jak ważne jest wspieranie finansowe szpitali zwrócił uwagę dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr hab. Maciej Kowalczyk.

– Dysproporcje między budżetem szpitala w Krakowie, a odpowiadającą mu placówką w USA są ogromne. Niestety polskie realia nie pozwalają na finansowanie części leczenia i sprzętu medycznego niezbędnego do poprawnego funkcjonowania m.in. oddziału kardiochirurgi dziecięcej – powiedział dr Kowalczyk. – Przy takich akcjach, jak Półmaraton Marzanny, chcemy uzmysłowić, że propagowanie prawidłowych zachowań obywatelskich, czyli wspierania finansowo szpitali, jest ważne. Budżety szpitali uniwersyteckich w Polsce w 30-40 procentach składają się z pieniędzy od darczyńców – podkreślił.

– Uważam, że zasługujemy na to, żeby mieć wsparcie społeczeństwa i finansowe, i po prostu wsparcie dobrym słowem, ponieważ w porównaniu z innymi szpitalami, z dużo większymi budżetami, nasze wyniki leczenia są w europejskiej czołówce. Pomagajmy sobie nawzajem. Dzięki temu możemy sfinansować zakup sprzętu medycznego, który stale jest potrzebny. Zużywa się, psuje... – zaapelował prof. Janusz Skalski, kierownik oddziału kardiochirurgii dziecięcej i założyciel fundacji Schola Cordis.

– My dopiero uczymy się tej dobroczynności od innych, przekazywania pieniędzy na cele medyczne, szczególnie w zakresie pediatrii. Impreza masowa to, według nas, najlepszy sposób na przekazanie społeczeństwu takich informacji i jednocześnie połączenie pomagania z aktywnością, która też jest dla zdrowotności - dodał Skalski.

Półmaraton Marzanny to najstarsze „dziecko” Krakowskiego Klubu Biegacza „Dystans” i bieg, który w zasadzie zapoczątkował powstanie klubu. Jak wyjaśniał na konferencji dyrektor biegu Kamil Wojtas, od początku biegowi przyświecały dwa cele: sprawdzenie formy biegowej po zimie i efektowne przywitanie wiosny - tutaj tradycją stało się topienie kukły Marzanny w rzece Rudawie.

– Od ubiegłego roku mamy jeszcze jeden, trzeci cel imprezy, to współpraca z fundacją Schola Cordis – powiedział Wojtas. – Jeżeli jesteśmy w stanie zorganizować piękną i dużą imprezę dla biegaczy, a przy tym wspomóc finansowo takie przedsięwzięcie to uważam, że... to po prostu świetne.

Czternasty Krakowski Półmaratonu Marzanny oraz 3. Bieg z Dystansem dla Małych Serc odbędą się w najbliższą niedzielę, 19 marca, w Krakowie. Ponownie w ramach Ligi Festiwalu Biegowego – na głownym dystansie zdobywamy punkty do klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk”.

Relacja i obszerna galeria zdjęć z imprezy tradycyjnie w naszym portalu. Zapraszamy

14. Półmaraton Marzanny w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

JP


Polecamy również:


Podziel się: