17. Półmaraton Hajnowski za nami [WYNIKI, ZDJĘCIA]


W sobotę, 20 maja pod hasłem „Zapraszamy do Krainy Żubra” wystartował 17. Półmaraton Hajnowski. Z zaproszenia organizatora - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce skorzystało 290 z 350 zgłoszonych zawodników.

Biegaczom towarzyszyło tego dnia piękne, choć uciążliwe, bo niemal letnie słońce, orzeźwiające podmuchy wiatru i przede wszystkim mnóstwo emocji: lekki stres przed startem, adrenalina na pierwszych kilometrach, gniew i złość, gdy było jasne, że życiówki nie będzie, w końcu ogromna radość i wzruszenie, kiedy na własnych nogach mija się linię mety – czyli przebiegnięcie ponad 21 kilometrów.

Otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta Jerzego Siraka nastąpiło w hajnowskim amfiteatrze. Były powitania, przemówienia i uroczysty przemarsz zawodników spod sceny amfiteatru na start horonowy. Biegaczy prowadziły mażoretki i miejscowa orkiestra. Po starcie honorowym truchcik do autobusów, które zawiozły wszystkich na start główny do Białowieży. Zawodnicy dojechali na tyle wcześnie, że można było i posiedzieć i zrobić rozgrzewkę i jeszcze się nagadać. 

Bieg ruszył w samo południe. Pierwsze 1,5 kilometra po miejscowości - agrafka, na której widać było czołówkę i zawodników zamykających bieg. Następnie czekał las. Pół żartem pół serio można powiedzieć „ostatnia prosta i do mety”, ponieważ z Białowieży do Hajnówki trasa biegnie główną asfaltową drogą. Generalnie prosto, prosto i jeszcze raz prosto. Na mapie wygląda to tak:

Natomiast w rzeczywistości mniej więcej tak:

Wyniki:

1. Yury Kaptserau / Mogilevo, Białoruś / 1:08:21
2. Ihar Tsetserukou /Grodno, Białoruś/ 1:10:28
3. Dmitryj Grigoriew /Baranowicze, Białoruś/ 1:10:42
4. Andrzej Leończuk /Białystok, Polska/ 1:12:25

Najlepsza wśród kobiet: 
1. Olga Kaminskaya / Mogilevao, Białoruś / 1:23:49
2. Anna Gosk /Białystok, Polska/ 1:25:37
3. Alena Shumik /Brześć, Białoruś/ 1:32:12
4. Lilianna Jaworska /Puławy, Polska/ 1:40:32

Na trasie czekały trzy punkty odżywcze oraz kurtyna wodna, by nawodnić i ochłodzić spragnionych biegaczy. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały służby techniczne organizatora oraz karetki pogotowia.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drewniane medale imienne otrzymał każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety.

Co roku obserwujemy wzrastającą frekwencję wśród biegających mieszkańców powiatu hajnowskiego. Tegoroczny półmaraton ukończyło aż 53 z nich. Najlepszym z Hajnowian został Bartek Kupa (z czasem 1:26:29), a najszybsza wśród pań – Luiza Frączek (1:55:12). Zawodnikom za miejsca I-III przyznano przewidziane nagrody.

Sękaczami zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

1. YULO RUN TEAM SIEDLCE (Piotr Mierzejewski, Tomasz Korzeniowski, Roman Stefaniuk, Beata Dąbrowska)
2. LEOSPEED (Andrzej Leończuk, Eugeniusz Leończuk, Adam Leończuk, Justyna Leończuk)
3. HAJNÓWKA BIEGA (Bartosz Kupa, Adam Bondaruk, Eugeniusz Krawczuk, Luiza Frączek)

Pełne wyniki: TUTAJ

Wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z atrakcji Parku Wodnego oraz posilić się obiadem.

Po dekoracji oraz losowaniu nagród czekały kolejne, już mniej oficjalne atrakcje w głębi Puszczy Białowieskiej – Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie. Można było zjeść, potańczyć, poznać nowe osoby. Tegoroczny bieg zapewne wpisał się w pamięć nie tylko biegaczom, ale też ich rodzinom, które przyjemnie mogły spędzić sobotnie popołudnie.

Uatrakcyjnieniem naszej imprezy był punkt masażu NZOZ KINETICA, z którego mogli skorzystać uczestniczący w biegu zawodnicy. Natomiast ich pociechom przygotowaliśmy kilkugodzinną niespodziankę w postaci dmuchanej zjeżdżalni i ciekawych zabaw, prowadzonych przez animatora.

Kontynuacją 17. Półmaratonu Hajnowskiego był niedzielny 3-godzinny przejazd kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło, na który zaprosiło Nadleśnictwo Hajnówka. Z oferty skorzystało około 80 osób.

Dziękujemy wszystkim współpracującym z nami wolontariuszom za czas i radość ofiarowane innym, a także za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie, poświęcenie i ciągłą gotowość udzielania wsparcia drugiemu człowiekowi.

Podziękowania instytucjom: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Białowieża, Park Wodny w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury;

Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Funkcjonariuszom Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Białowieży; Telewizji Białystok, Telewizji Kablowej Hajnówka, Portalowi maratonypolskie.pl, firmie Pulsar Sport, mierzącej czas;

sponsorom: ANDREWPOL Andrzej Pryczynicz, DOMLUX MARKET Michał Puc, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Hajnówce, PKO BANK POLSKI S.A., RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce.

Dzięki okazanemu wsparciu mieliśmy możliwość zorganizowania Półmaratonu Hajnowskiego na wysokim poziomie.

Dziękujemy zawodnikom, którzy wzięli udział w naszym biegu, a jednocześnie zapraszamy na jesienną Hajnowską Dwunastkę (7 października) oraz przyszłoroczną edycję Półmaratonu Hajnowskiego.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

17. Półmaraton Hajnowski zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. "Najlepszy maratończyk". Finał we wrześniu w Krynicy. Szczegóły cyklu - poniżej.

Małgorzata Muszkatel

Więcej zdjęć: Andrzej JaniukRoman WnuczkoTomasz Kamiński

Relacja w TVP Białystok: TUTAJ (od 2:20)

Polecamy również:


Podziel się: