17. PZU Cracovia Maraton: „To będzie kolejny rekordowy rok”


Opublikowane w czw., 22/03/2018 - 08:58

Już ponad 7200 osób zgłosiło się na start w siedemnastej edycji PZU Cracovia Maratonu. Zapowiada się kolejny rekord frekwencji imprezy, tym bardziej, że do rozpoczęcia zmagań pozostał jeszcze miesiąc.

Rok temu zmagania w stolicy Małopolski ukończyło 5 614 osób. Był to drugi wynik w kraju. Lepszą frekwencją popisać mógł się jedynie Poznań Maraton (6 362). Tym razem organizatorzy liczą, że na mecie zamelduje się jeszcze większa liczba uczestników. Zgłaszać można się do 21 kwietnia do godziny 20 w biurze zawodów.

- Wszystkie wskaźniki i wszystkie liczby pokazują, że będzie to kolejny rekordowy rok. Prawie 7500 osób chce wystartować w biegu głównym. Jest to bardzo ładny wynik. W zeszłym roku Kraków był drugim maratonem pod względem frekwencji w Polsce. Teraz mam nadzieje, że będzie pierwszy. Jest to maraton najbardziej międzynarodowy. Myślę, że wystartuje ok. tysiąc biegaczy z różnych krajów. To nas też wyróżnia - powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Kowal, dyrektor imprezy.

W tym roku maratończycy pobiegną zmienioną trasą. Po pięciu latach przerwy znów zawitają na Nową Hutę. Organizatorzy zrezygnowali też z dwóch pętli. Tak jak w ostatnich latach start i meta znajdować będą się na Rynku Głównym.

- Dostaje wiele pytań czemu cały czas zmieniamy trasę. Przede wszystkim zmienia się nasze miasto. Ocieramy się o Nową Hutę, biegniemy też koło Areny Kraków, żeby podkreślić miejsca najbardziej nowoczesne i związane ze sportem. Biegamy też po Starym Mieście, bo to przyciąga do naszego miasta. Jak mówi Czesław Lang, takiego teatru nie ma nikt. Dlatego muszą być też dobrzy aktorzy. Liczymy na rekordowe wyniki - podkreślił dyrektor zawodów.

Rekord imprezy to 2:11:26 Kenijczyka Julius Kipkorira Kilimo z 2009 roku. Wśród pań najlepszy rezultat uzyskała Ukrainka Tatiana Gamera-Shmyrko - 2:28:14. Za poprawienie rekordu przewidziano premie w wysokości 10 000 zł. Jeśli zwycięzca uzyska rezultat poniżej 2:10:00, otrzyma 20 000 zł. Najlepszy Polak/Polka otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 zł. Jest więc o co walczyć.

17. PZU Cracovia Maraton zaliczany jest do Królewskiej Triady Biegowej. Wszyscy którzy ukończą trzy biegi są nagradzani. W tym roku zrezygnowano jednak ze statuetek na rzecz medali, które można połączyć w całość tworząc mapę Krakowa.

Zapisy do pozostałych imprez tworzących Królewską Triadę Biegową ruszą wkrótce. Rejestracje do 5. PZU Półmaratonu Królewskiego rozpoczną się 24 kwietnia, a do 12. PZU Biegu Trzech Kopców 4 czerwca. Termin tej ostatniej imprezy po raz pierwszy pokrywa się z 40. PZU Maratonem Warszawskim. Dla niektórych to wybór pomiędzy Koroną Maratonów Polskich a Królewską Traidą. Przypomnijmy, że zwykle bieg górski w centrum Krakowa rozgrywany był na początku października, a stołeczny maraton w ostatnią niedziele września.

PZU Cracovia Maraton odbędzie się 22 kwietnia. Start o godzinie 9:00. Impreza zaliczana jest też do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy maratończyk”. Finałowe biegi cyklu we wrześniu w Krynicy podczas 9. Festiwalu Biegowego.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: