18. PZU Cracovia Maraton mierzy wysoko. Trzykrotny zwycięzca... tylko zającem!


Opublikowane w czw., 25/04/2019 - 14:39

PZU Cracovia Maraton świętuje „pełnoletniość”. Organizatorzy postanowili sami sprawić sami sobie prezent i ubiegają się o srebrny certyfikat IAAF. Wszystko wskazuje, że oprócz wysokiej frekwencja, wysoki będzie też poziom sportowy.

Przed nami zabiegany weekend w stolicy Małopolski. W ciągu dwóch dni odbędzie się całe mnóstwo wydarzeń sportowych, zaczynając od maratonu na rolkach, przez biegi dla dzieci i Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, aż do Biegu Nocnego na 10 km. Ten ostatni ma być poprzedzony pokazem laserowym. W programie weekendu są także sobotni Bieg w Krawacie i niedzielny Bieg w Szpilkach.

Natomiast w niedzielę wisienka na urodzinowym torcie, czyli start 18. PZU Cracovia Maratonu. Chwilę przed biegaczami ruszą zawodnicy na wózkach. Zapowiadany jest udział krajowej czołówki.

Chęć udziału w biegu głównym zgłosiło już ponad 6 200 osób. Zapisywać można się jeszcze do soboty, ale tylko w biurze zawodów. Przypomnijmy, że rok temu ustanowiono rekord frekwencji, gdy metę na rynku przekroczyło 5 630 biegaczy.

– Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że w końcu będziemy pełnoletni. Będziemy mogli robić rzeczy o których marzyliśmy, a których nie mogliśmy wykonywać – mówił dziś w Krakowie na konferencji zapowiadającej imprezę Krzysztof Kowal, dyrektor PZU Cracovia Maratonu.

– Wszyscy się interesują czy padną rekordy frekwencji. Patrząc na statystyki jesteśmy zadowoleni. Mamy już nadane prawie 6 200 numerów, a to jeszcze przez zapisami w biurze zawodów. Myślę, że będzie bardzo dobrze. Mam też nadzieję, że w końcu padną nasze rekordowe wyniki i zbliżymy się do dolnej granicy tych największych maratonów – mówił Krzysztof Kowal.

W tym roku do Krakowa przyjechać ma elita na „wysokim europejskim poziomie”. Jak zapowiedziano, światowego biegania można się spodziewać, gdy maraton otrzyma certyfikat srebrny IAAF. Póki co w Polsce taką rangę ma tylko jeden bieg na królewskim dystansie - ORLEN Warsaw Marathon.

– Cracovia Maraton chce się rozwijać, a jednym z elementów, który stosują wszystkie wielkie maratony na świecie, jest oparcie strategii o bieg elity. Uparcie walczyliśmy by zdobyć brązową odznakę IAAF. Teraz chcemy iść dalej i aplikujemy o srebrną. Tylko maratony oparte na trzech filarach: sport, charytatywność i turystyka biegowa, są w stanie się rozwijać – mówił Dariusz Kaczmarski, trener i koordynator ds. elity.

– Kraków jest miastem turystycznym, więc trzeba tu zaprosić biegaczy. Mamy wciąż duże możliwości, potrzebny nam jest tylko certyfikat IAAF. Na imprezach tej rangi można zdobywać punty do światowego rankingu. W tym roku zaprosiliśmy ok. 20 zawodników na europejskim poziomie, jednak gdy będzie srebra odznaka, to lepsi zawodnicy będą sami chcieli przyjeżdżać. Zobaczą, że mamy jakość – podkreślił Kaczmarski.

O tym jak wysoko zawieszona jest poprzeczka, świadczyć ma fakt, że trzykrotny zwycięzca Cracovia Maratonu (2017, 2016, 2011) Kenijczyk Cosmas Kyeva tym razem nie powalczy o kolejny triumf, a będzie jedynie zającem. Organizatorzy liczą, że jego praca do 30. kilometra pomoże pobić rekord imprezy - 2:11:26, oraz, że któraś z pań rozprawi się z kobiecym rekordem - 2:28:14. Jeśli to się uda, czeka dodatkowa premia w wysokości 10 tys zł.

W Krakowie premiowane ma być szybkie bieganie. Dodatkowe gratyfikacje czekają też za złamanie 2:10:00 u mężczyzn i 2:27:14 w biegu kobiet. Przewidziane są też nagrody w kategorii „Najlepszy Polak” i „Najlepsza Polka” - po 5 000 zł.

Maratończycy w tym roku pobiegną taka samą trasą jak przed rokiem, czyli na jednej długiej pętli. Start i meta znajdować będą się na Rynku Głównym. Uczestnicy zawitają m.in. na Nową Hutę. Limit na pokonanie dystansu wynosi 6 godzin. Na punktach odżywczych obok napojów izotonicznych, czekać ma też „kranówka”.

Podczas konferencji zaprezentowano medale imprezy. Na medalu maratońskim umieszczono Bazylikę Mariacką i Sukiennice. Według zapowiedzi, będzie on pasował do pozostałych krążków pochodzących z imprez Królewskiej Triady Biegowej (oprócz maratonu, także PZU Cracovia Półmaraton Królewski oraz PZU Bieg Trzech Kopców).

18. PZU Cracovia Maraton odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. Start o godzinie 9:00. Obszerna relacja z Krakowa jeszcze w weekend w naszym portalu.

Tymczasem zapraszamy na stoisko 10. TAURON Festiwalu Biegowego do hali EXPO Cracovia Maratonu. Czekają niespodzianki!

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce